Hyundailta huonoja uutisia Teemu Suniselle – näin suomalainen kommentoi tallin päätöstä
Rallin MM-sarjassa kilpaileva Hyundai julkisti keskiviikkona kuljettajansa ensi kaudelle.
Jo aiemmin oli tiedossa varmuudella vakiokuskien nimet, kun talliin palaa virolaismestari Ott Tänak ja belgialainen Thierry Neuville jatkaa korealaisvalmistajan leivissä. Hyundain kolmatta autoa ajaa suomalaiskuski Esapekka Lappi, joka jakaa ajotehtävät Dani Sordon sekä Andreas Mikkelsenin kanssa.
Mikkelsenin nimitys toi ikäviä uutisia Teemu Sunisen kannalta, joka kyttää ajopaikkaa ensi kaudeksi edelleen. Jokelalainen kaasutteli kuusi rallia tänä vuonna Hyundailla ja toi mukiinmeneviä tuloksia vähäisestä kokemuksestaan Rally 1-autoista huolimatta.
Suninen kertoo Iltalehdelle tienneen tallin päätöksestä jo pidemmän aikaa ja ajohaluja riittäisi luonnollisesti ykkösluokassa edelleen. Hyundai ei ole poissulkenut neljännen auton ajattamisesta, joten toiveet ajamisesta Hyundain puikoissa joissakin ralleissa elävät edelleen.
– Koitetaan saada auto alle ja ajaa mahdollisimman paljon kilpailuja. Fakta on, että vauhti olisi riittänyt. Oltiin soralla neljänsiä, ja paikka oli silleen ansaittu, kommentoi Suninen Hyundain uutista.
Suninen spekuloi Hyundain päätöstä sillä, että hän on profiililtaan melko samanlainen kuljettaja kuin Lappi. Suninen kertoo kuitenkin välien Hyundaille olevan kunnossa ja suomalainen antaa ymmärtää vaihtoehtoja olevan enemmänkin.
– Katsotaan vaihtoehtoja, tuumasi Suninen lyhyesti.
Korkeimmalle tasolle palaava Mikkelsen on tehnyt jo pitkän uran rallimaailmassa ja nappasikin lopulta WRC2-luokan mestaruuden tällä kaudella. Norjalainen ajoi ensimmäisen WRC-kilpailunsa jo vuonna 2006 ja on siitä asti roikkunut mukana rallikilpailuissa enempi tai vähempi. Edelliset kolme kautta Mikkelseniltä kului alemmassa luokassa.
LUE MYÖS: Tässä ovat ensi kauden F1-sprinttikilpailut – formaattia saatetaan viilata jälleen
LUE MYÖS:
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Hurjaa draamaa Chilessä! Elfyn Evans putosi – Sami Pajarin mestaruushaaveet elävät
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa