Lewis Hamilton vaipui epätoivoon – ”He ovat niin kaukana”

Mercedes-kuljettaja Lewis Hamilton ei ollut varikon iloisin mies sunnuntaisen Brasilian GP:n jälkeen.
Vauhdillisesti suhteellisen vahvojen USA:n sekä Meksikon osakilpailuiden jälkeen mustat autot olivat etenkin kisavauhdissa täysin hukassa. Kyyti ei riittänyt kärkikahinoihin ja W14-kilpuri söi renkaansa hämmentävän rajusti.
– Renkaat ylikuumenivat, olimme hitaita suorilla, eikä mutkissa ollut pitoa, purkittaa Hamilton kisansa RaceFansille.
Mercedes oli rohkaistunut auton uudesta lattiasta, joka oli ollut selkeä parannus USA:ssa sekä Meksikossa. Brasiliaan lähdettiin korkein odotuksin, mutta talli ottikin Interlagosin radalla jälleen hyppäyksen taaksepäin. Toimisiko Mercedes paremmin seuraavaksi ohjelmassa olevassa Las Vegasin kilpailussa?
– En odota sitä, mutta toisaalta voihan se olla. Et koskaan tiedä sitä tällä autolla, jatkaa Hamilton.
F1-kautta hallinnut Red Bull on muilta edelleen selvästi karussa, eikä Hamilton usko heidän tai kenenkään muun saavan energiajuomatallia lähivuosina kiinni.
– Eipä tässä voi muuta kuin yrittää pysyä optimistisena. Red Bull on niin kaukana, että uskon heidän pysyvän karussa ainakin pari seuraavaa vuotta, harmitteli britti.
Hamilton sijoittui Brasilian GP:n sprinttikilpailussa seitsemänneksi ja sunnuntain pääkilpailussa kahdeksanneksi.
LUE MYÖS: Lämmittelykierroksella valleihin – näin Ferrari-tähti kommentoi tilannetta
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Taas kolisi – F1-tulokas lähellä kilpailukieltoa
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Italian GP:stä Max Verstappenin ylivoimaa – Oscar Piastri osoitti urheilullisuutensa
- Rangaistukset sekoittivat pakkaa – tässä Italian GP:n lähtöjärjestys
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään