Lewis Hamilton syytti kolarista tallikaveriaan – sitten muuttui ääni kellossa
Mercedes-tähti Lewis Hamiltonin kilpailu päättyi sunnuntaina Qatarissa jo ensimmäiseen mutkaan osuttuaan yhteen tallikaveri George Russellin kanssa.
Hamilton sai hyvän lähdön kolmannesta ruudusta ja haastoi avausmutkaan ulkopuolelta tallikaveriaan sekä kärkimies Max Verstappenia. Pehmeillä renkailla hyökännyt britti käänsi kuitenkin hieman ylioptimistisesti mutkaan sisään, eikä Russell voinut tehdä mitään oltuaan tallikaverinsa sekä Verstappenin välissä.
Seitsenkertaisen mestarin liukuessa soralle vaikutti siltä, että Hamilton syytti osumasta tallikaveriaan.
– Oma tallikaverini veti minut pihalle, sanoi Hamilton tilanteen yhteydessä tiimiradioon.
Taistelun tiimellyksessä ja adrenaliinin virratessa kuitenkin tekee helposti ja nopeasti vääriä tulkintoja, joka oli kupletin juoni tälläkin kertaa. Hamilton saapui luonnollisesti pettyneenä haastatteluaitaukseen ja otti lopulta tilanteen täysin omaan piikkiinsä.
– Massiiviset anteeksipyynnöt kaikille. Se vaikutti kisatilanteelta, mutta otan siitä täyden vastuun. En usko, että Georgella oli tilaa mennä mihinkään, kommentoi Hamilton.
Russell selvisi tilanteesta ilman vaurioita ja nousi lopulta hienosti pakan perältä aina neljänneksi saakka.
LUE MYÖS:
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus