Mahtavan kisan ajanut Valtteri Bottas tuskaili muiden tapaan olosuhteita – ”Sauna mistä et pääse pois”
Alfa Romeon Valtteri Bottas ajoi sunnuntaina Qatarissa mahtavan kilpailun ajamalla kahdeksanneksi.
Yhdeksännestä ruudusta matkaan lähtenyt suomalainen ajoi väkevän kilpailun ja Alfa Romeo onnistui myös taktisesti. Bottakselle laitettiin startissa rohkeasti pehmeimmät renkaat alle, joilla ei lauantain sprintissä tuntunut tekevän mitään. Alun pito toi tarvittavan hyödyn ja avauskierrosten turva-auton myötä suomalainen pääsikin niistä pikaisesti eroon.
– Ekalle kierrokselle se oli tietenkin hyvä juttu. Tiesin, että tullaan joka tapauksessa pysähtymään jo kolmannella tai neljännellä kierroksella. Ainut riski oli, jos turva-auto tulee väärään aikaan, mutta tänään oli onneksi vähän tuuriakin ja kaikki meni, kuten suunniteltiin, fiilisteli Bottas taktiikkaa.
Kilpailu ei kuitenkaan ollut niin helppo, miltä se saattoi näyttää. Useat kuskit kärsivät poikkeuksellisen kuumista olosuhteista ohjaamossa ja muun muassa Williams-tallin Logan Sargeant joutui jättämään sen takia kilpailun kesken.
– Lämpöjen puolesta kovin tähän mennessä. Jotenkin toi kosteus oli tosi paha ja muutkin kuskit sanoivat, ettei ole ikinä kokenut tommosta. Keho ei jäähdy ja se tuntuu oikeasti kuin olisi saunassa mistä ei pääse pois, kuvaili suomalainen Qatarin kuumuutta Viaplaylle.
Bottas ei ihmetellyt pätkääkään, että kilpaveli joutui tästä syystä luovuttamaan kesken taiston. Kovana saunojana tunnettu suomalainen ihmettelikin sitä, kuinka moni onnistui rypistelemään ruutulipulle. Tuloksellisesti ja kokonaisuutena Alfa Romeo onnistui todenteolla, kun tallikaveri Zhou Guanyu nousi heti suomalaisen jälkeen ruutulipulla yhdeksänneksi. Näin ollen sveitsiläistalli ohitti Haasin valmistajien pistetaulukossa.
– Ei tullut helpolla, mutta tosi hyvä kisa meiltä. Kummatkin autot top-10:ssä, että saa olla kyllä tyytyväinen. Piristää tiimiä, kun saadaan vihdoinkin pisteitä ja Haasin ohi pisteissä. Puhdas kisa ja taktiikka osui nappiin, veisteli Bottas.
Alfa Romeo nousi Bottaksen ja Zhoun pisteiden myötä valmistajien MM-pisteissä kahdeksanneksi. Seitsemättä sijaa hallussaan pitävään Williamsiin on eroa 7 pistettä. Seuraava kilpailu ajetaan 20.-22.10 Texasin Austinissa.
Viaplay näyttää kaikki koko F1-kauden.
LUE MYÖS:
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Tuukka Taposesta tipahti huolestuttava arvio – ”Jossain kohtaa selityksiltä loppuu teho”
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Britannian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Katalonian GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”