F1-harjoituksissa todella pienet erot – Valtteri Bottas iskussa
Meksikon GP:n vapaat harjoitukset ajettiin perjantai-iltana sekä perjantain ja lauantain välisenä yönä suomen aikaa. Molempien sessioiden kärkinimenä oli tuttu mies Max Verstappenin paistatellessa niukasti piikkipaikalla.
Avausharjoituksessa lentävä hollantilainen oli yhdeksän sadasosaa ripeämpi kuin hieman yllättäen toiseksi ehtinyt Williamsin Alex Albon. Toisessa harjoituksessa Albon löytyi tutummilta sijoilta ja kakkoseksi kiilasi tutumpi kaveri Lando Norrisin jäädessä vain kymmenyksen päähän McLarenillaan Verstappenista. Albonilta tosin jäi kunnollinen nopea veto piippuun kakkosharjoituksessa.
Kisavauhdin perusteella Red Bull vaikuttaa jälleen varsin lyömättömältä etenkin Verstappenin käsissä, mutta taaempana on jälleen tiukempaa. McLarenit ja Mercedekset olivat virallisen F1-sivuston analyysissä varsin lähellä toisiaan Ferrarin seuratessa hieman taaempana. Avausharjoituksen tuloslista alla.
Jos upotus ei näy laitteellasi, näet sen tästä. Artikkeli jatkuu.
Alfa Romeon suomalaiskuljettaja ei avausharjoituksessa ajanut, sillä hän joutui lainaamaan autoaan Sauberin akatemiakuski Theo Pourchairelle. Ranskalaisen unelmat lisäkilometreistä F1-kalustolla kuitenkin tyrehtyivät pikaisesi Alfa Romeon teknisen vian takia, eikä kierroksia kertynyt kuin neljä kappaletta. Pourchairen lisäksi ensimmäisessä harjoituksessa nähtiin enemmänkin uusia kasvoja, kun Frederik Vesti ajoi Mercedeksellä, Jack Doohan Alpinella, Isack Hadjar AlphaTaurilla ja Oliver Bearman Haasilla.
Toiseen harjoitukseen Bottas pääsi mukaan ja auto vaikuttaa olevan paremmassa iskussa kuin viikko sitten Austinissa. Bottas oli terävästi session neljänneksi nopein ja eroa kärkimies Verstappeniin ei kertynyt kuin vajaat kolme kymmenystä. Sveitsiläistallia voidaan odottaa realistisesti pistetaisteluun kisavauhdinkin perusteella. Kakkosharjoituksen tuloslista alla.
Jos upotus ei näy laitteellasi, näet sen tästä.
Meksikossa ajetaan vielä kolmas harjoitussessio, joka käynnistyy kello 20:30 Suomen aikaa. Aika-ajot ovat vuorossa vasta keskiyöllä kello 00:00, joten F1-fanien valvomiskyvyt joutuvat jälleen koetukselle.
LUE MYÖS: Max Verstappenin turvallisuudesta huoli Meksikossa – Red Bull lisää turvatoimia
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu

