Red Bull -pomolta paljastus: Tässä kohtaa päätettiin Nyck de Vriesin potkuista
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner paljastaa ajankohdan, jolloin energiajuomajätti päätti tuupata Nyck de Vriesin sivuun palkkalistoiltaan.
Hollantilaiskuljettajan F1-ura ei ottanut tuulta alleen vakuuttavan viime kauden Italian GP:n jälkeen, jossa De Vries paikkasi Alex Albonia Williamsilla sijoittuen yhdeksänneksi. Vauhti ei riittänyt tällä kaudella tallikaveri Yuki Tsunodan kyytiin AlphaTaurilla ja kisaviikonloput olivat surkean vauhdin lisäksi virheiden täyttämiä.
Horner kertoo heidän asettaneen suuria odotuksia hollantilaiskuljettajan harteille, mutta suoritustaso ei lopulta riittänyt alkuunkaan.
– Tilanne alkoi käydä vaikeaksi Nyck de Vriesille. Häneen kohdistettiin odotuksia, vaikka hän olikin kokematon F1-kuljettaja, mutta todella kokenut kilpa-ajaja, avaa Horner F1 Nation Podcastissa.
– Yleisfiilis oli se, ettei hän oikein saanut asioita osumaan. Sen jälkeen kysymys oli vain vaihtoehdoista, jos alamme tekemään muutoksia.
De Vriesin paikan nappasi Red Bull -perheeseen täksi kaudeksi kolmoskuskin rooliin palannut Daniel Ricciardo. Hornerin mukaan heitä kiinnosti myös heidän ykköstallinsa näkökulmasta nähdä Ricciardon nykyisiä ominaisuuksia F1-auton puikoissa. Kokenut australialainen ajoi viime viikolla Silverstonessa Red Bullin RB19-kilpurilla rengastestin ja konkarin otteet riittivät vakuuttamaan kuskinvaihdon olevan järkevää.
Ricciardon kisakuskin pestistä päätettiin Hornerin mukaan nopeasti ja itse asiassa jo kesken hänen rengastestinsä.
– Helmut (Marko) puhui Nyckin kanssa, koska hän oli se, joka hänet värväsi. Hän jutteli Nyckille asiasta ja se oli mielestäni Ricciardon testirupeaman 11:llä kierroksella, paljastaa Horner.
– Tilanne oli selkeä. Mietimme, että mitä järkeä meidän on odottaa, jos meidän kuitenkin täytyy tehdä jotain. Tulimme siihen tulokseen, että voimme samantien antaa Danielille 12 kilpailua aikaa näyttää, mihin hän pystyy, pyöritteli Red Bull -pomo.
Ricciardo nähdään ensimmäisen kerran tositoimissa AlphaTaurilla jo ensi viikonloppuna, kun vuorossa on Unkarin GP:
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen