Christian Hornerin pinna paloi totaalisesti lehdistötilaisuudessa – syytöksiä sateli muille talleille sekä medialle
Red Bull -tallipäällikkö Christian Horner menetti malttinsa lauantain lehdistötilaisuudessa.
Miehen tallin ympärillä on eilisestä asti liikkunut huhu, jonka mukaan talli olisi ylittänyt viime kauden budjettirajan reilusti. Red Bullin Max Verstappen voitti maailmanmestaruuden, joten tilanteen ympärillä on paljon keskustelua.
Kilpailijatallit ovat ottaneet tilanteeseen kantaa viimeisen 24 tunnin aikana julkisesti. Kansainvälinen autoliitto FIA on kuitenkin painottanut, että viralliset budjettilaskennat tulevat julki vasta ensi viikolla.
Tallipäälliköiden lehdistötilaisuudessa oli Hornerin aika vastata tuleen. Suorasanainen britti otti tulilinjalleen kilpailijatallit, kuin myös median edustajat.
– Otamme nämä puheet hyvin vakavasti. Aiomme viedä tilanteita eteenpäin, jos tallit eivät vedä näitä kommentteja julkisesti takaisin, Horner tylytti.
– On anteeksiantamatonta antaa tuollaisia lausuntoja, mitä näimme eilen. Ne asettavat tallimme sekä koko F1-sarjan negatiiviseen valoon.
Tämän jälkeen Horner väitti huhujen johtuvan kateudesta. Britin mukaan kohun on määrä viedä pois huomiota Max Verstappenin mahdollisista mestaruusjuhlista tänä viikonloppuna. Lopulta Horner syytti paikalla olevia toimittajia tallin syrjimisestä.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Teemu Suniselta iso ralliuutinen – mutta mikä on Janni Hussin tilanne?
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”