Heikki Kovalaiselta huvittava tarina – Kimi Räikköseltä aikoinaan viiltävä vastakuitti McLaren-kuljettajalle: ”Saaksä kenkää?”
Entinen F1-kuljettaja Heikki Kovalainen oli jälleen Unkarin GP:n yhteydessä mukana Viaplayn studiolähetyksissä.
Pääosin Renaultin, McLarenin sekä Caterhamin puikoissa uransa tehnyt Suomussalmen kasvatti kertoi ennen sunnuntain osakilpailua hauskan tarinan liittyen suomalaislegenda Kimi Räikköseen.
Elettiin vuotta 2009 ja Räikkönen oli Fiatin ralliautolla ottamassa ensiaskeleitaan ralliautoilun parissa. Jäämiehen paahtaminen sorateillä oli päätynyt Kovalaisen sanojen mukaan katolleen ojaan, joten hän oli laittanut entiselle kilpaveljelleen pientä naljailua sisältäneen tekstiviestin.
– Kimi veti Jyväskylässä sen Fiatin katolleen silloin 2009 vuonna ja mä olin just saamassa kenkää McLarenilta. Laitoin Kimille viestin, että ”Meniks katolleen?”, kertoi Kovalainen lähtösuoralla ennen Unkarin GP:n starttia.
Räikkösen vastaus oli yhtä timanttista Jäämiestä, kuten arvata saattaa ja vastapallo osuikin aika pahasti omaan nilkkaan.
– Se vastas mulle vaan, että ”Saaksä kenkää, että mitäs työtön?”, naureskeli Kovalainen muistellen vuosien takaista viestittelyään Räikkösen kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”