Entinen F1-sarjan pomo Bernie Ecclestone osoittaa tukensa Vladimir Putinille – syyttää sodan jatkumisesta Ukrainan presidenttiä
F1-sarjan entinen omistaja Bernie Ecclestone sai aikaan suuren kohun torstaiaamuna. 91-vuotiasta haastateltiin Good Morning Brittain -aamushowssa, jossa Ecclestonelta kysyttiin tämän suhteesta ystäväänsä Venäjän presidentti Vladimir Putiniin.
Haastattelijoiden yllätykseksi 91-vuotias bisnesmies alkoi puolustelemaan Putinin tekoja viime kuukausina. Venäjän aloittama sota on hänen mukaansa vain arviointivirhe. Tämän lisäksi Ecclestone tylytti Ukrainan presidentti Volodomyr Zelenskyitä, ja syytti tätä sodan jatkumisesta.
– Ottaisin edelleen luodin hänen (Putinin) puolesta. Toivon, että se ei sattuisi kovasti, mutta tekisin sen, Ecclestone aloitti.
– Hän on bisensmies niin kuin minäkin. Joskus me teemme virheitä. Hänen vastapuolensa Ukrainassa oli minun ymmärtääkseni ennen koomikko. Hän haluaa ilmeisesti jatkaa sitä uraa tälläkin hetkellä. Jos hän ajattelisi asioita tarpeeksi, niin ehkä hän yrittäisi enemmän keskustella herra Putinin kanssa. Hän on hyvin järkevä mies.
Haastattelijat tiedustelivat sen jälkeen, kuinka Ecclestone voi puolustella miestä, jonka sodanjulistus on johtanut tuhansiin kuolemiin molemmilla puolilla. Tähänkin Ecclestonella oli vastaus.
– Ei hän tehnyt näitä asioita tahallaan. Amerikkakin on liikkunut sotilaallisesti maihin, joissa heillä ei ole mitään asiaa olla.
Viimeisessä puheenvuorossaan Ecclestone sysää kaiken vastuun sodasta Zelenskyille.
– Ehdottomasti, hänen (Zelenskyin) olisi pitänyt tehdä enemmän, jotta tämä sota oltaisiin vältetty.
F1-sarja riensi nopeasti erottamaan itsensä entisen omistajansa näkemyksistä.
– Bernie Ecclestonen tekemät kommentit ovat täysin lajin nykyarvojen vastaisia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista