”Pieni pusu tuhosi automme” – näin epäonnisesti päättyi Fernando Alonson kilpailu
Alpine-kuljettaja Fernando Alonson epäonninen alkukausi sai jatkoa Emilia-Romagnan GP:ssä sunnuntaina.
Espanjalainen starttasi kilpailuun yhdeksännestä lähtöruudusta, eikä kilpailu kestänyt lopulta kauaa. Haas-tallin Mick Schumacher osui hieman Alonson kanssa ensimmäisessä mutkassa, jonka johdosta Schumacher pyörähti.
Alonso näytti aluksi selviävän melko harmittoman näköisestä kolauksesta ehjin nahoin, mutta Alpine-auton sivukate olikin ottanut itseensä. Vanha mestari joutui keskeyttämään kuudennella kierroksella katteen revettyä näyttävästi pääsuoralla tehden jättimäisen raon kilpurin kylkeen.
Kaksinkertainen mestari ihmetteli itsekin kilpailun jälkeen, kuinka suuri vahinko niin pienestä kontaktista syntyi.
– En juurikaan tuntenut sitä, sillä se oli todella pieni kosketus Mickin kanssa. Näin vain uusinnan ja se oli lopulta tarpeeksi tuhotakseen autoni, sanoi Alonso RaceFansille.
Alonso on kerännyt neljän ensimmäisen osakilpailun jälkeen vaivaiset kaksi MM-pistettä. Alkukauteen on mahtunut rutkasti epäonnea ja suunta tästä on vain ylöspäin.
– Kaikki ovat samaa mieltä siitä, että olen ollut epäonninen. Meillä oli joitain epäluotettavuusongelmia, kuten esimerkiksi Australian aika-ajoissa, jatkaa konkari.
– Tänään kaikki osuivat toisiinsa startissa eikä mitään tapahtunut. Heidän autonsa vaikuttavat rikkoutumattomilta, mutta meidän auto..se oli vain pieni pusu Mickiltä ja auto tuhoutui täysin, ihmetteli Alonso.
Alla olevalta videolta näet Alonson startin sekä tilanteen, jossa kate repeää Alpine-autosta.
LUE MYÖS:
- Robin Räikkönen joutuu kovaan kouluun – Red Bull -akatemia ollut vuosien saatossa tuulinen paikka
- Katso video: Kalle Rovanperän unelmaprojekti julki!
- Max Verstappen vahvistaa: neuvottelut Mercedeksen ja McLarenin kanssa olivat vakavia
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?