F1-sarja on purkanut sopimuksensa Venäjän GP:n promoottorin kanssa – maassa ei kilpailla myöskään tulevaisuudessa
Kuva: Getty Images
F1-sarja ilmoitti torstaina purkaneen sopimuksensa Venäjän GP:n promoottorin kanssa. Aiemmin viime viikolla sarja tiedotti, että syyskuun kilpailu Sotshissa peruttaisiin Venäjän sodanjulistuksen takia.
Silloin GP:n promoottori Rosgonki oli sitä mieltä, että kilpailun järjestäminen sovittuna ajankohtana olisi mahdollista. Nyt kuninkuusluokka tyrmää tämän väitteen kokonaan, ja peruu samalla koko sopimuksen. Venäjällä ei tulla ajamaan siis tulevaisuudessakaan.
– Formula 1 -sarja on purkanut sopimuksensa Venäjän GP:n promoottorin kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että Venäjällä ei tulla järjestämään kilpailua tulevaisuudessa, sarja kertoo tiedotteessaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku