F1-paluumuuttaja ei voi uskoa viime vuosien heittopussin loistavaa kyytiä – ”Ei tämä tunnu edes todelliselta”
Kuva: Getty Images
F1-sarjaan vuoden tauon jälkeen palannut Kevin Magnussen on äimän käkenä Haas-tallin vauhdista. Viime kausina sarjan häntäpäähän valahtanut amerikkalaistalli esitteli perjantaina loistavaa vauhtia. Nopeissa vedoissa pehmeällä kumilla molemmat Haasit olivat kärkikymmenikössä.
Vielä on toki turhan aikaista julistaa tallia kauden suurimmaksi voittajaksi. Moottoritehot sekä bensamäärät olivat täysi kysymysmerkki, joten todellinen kuva muodostuu vasta lauantain aika-ajoissa.
Silti, Magnussen ei voinut olla peittelemättä tyytyväisyyttään.
– Minä en voi edes uskoa mitä tällä hetkellä tapahtuu, tämä tuntuu niin uskomattomalta, tanskalainen sanoi hymynsä keskeltä.
– Koko tiimi tietää, että he ovat työskennelleet hurjasti tämän auton parissa. He keskittyivät tähän projektiin aikaisin, uhraten koko viime kauden. Se tiesi rankkoja aikoja tallille.
– Mutta nyt on niin hienoa olla täällä paljon vahvemman auton kanssa. Varsinkin jos auto on hyvä kisassa, niin voimme aloittaa kehittämisen siitä. Meidän toiveemme on alusta asti ollut päästä täällä pisteille. Alku on ainakin ollut hyvä.
Magnussen korvasi viime viikolla potkut saaneen Nikita Mazepinin.
LUE MYÖS:
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?