Mika Häkkinen uskoo Valtteri Bottaksen menestyvän uudessa F1-tallissa – ”Nyt hän ajaa tiimissä, missä häneen luotetaan”

F1-historian menestyksekkäin suomalaiskuljettaja Mika Häkkinen uskoo Alfa Romeolle siirtyvän Valtteri Bottaksen loistavan uudessa ympäristössään.
32-vuotias sai F1-uransa ensimmäisen monivuotisen sopimuksensa viime kesällä. Bottas siirtyy viiden vuoden Mercedes-pestin jälkeen Ferrarin tukemalle Alfa Romeolle kaudelle 2022. Suomalaisen uran suurimpiin tukijoihin kuuluva Häkkinen ei kuitenkaan nosta suomalaista kärkikamppailuun.
– Valtteri on loistava tiimipelaaja ja kuljettaja. Hän tulee ajamaan hienossa tallissa. Samanlaisista sijoituksista hän ei kuitenkaan tule taistelemaan Mercedes-aikaan verrattuna. Tallien resurssit eivät ole verrattavissa, Häkkinen kommentoi SuomiF1:lle Viaplayn lehdistötilaisuudessa.
– Nyt hän voi kuitenkin valmistautua pitkällä tähtäimellä. Mercedeksellä vuoden sopimusten kanssa valoa näkyi aina tunnelin päässä, mutta siellä odotti aina lukittu ovi. Se epätietoisuus syö itseluottamusta. Hän ei saanut haluaamansa luottoa Mercedekseltä. Jos matto vedetään jatkuvasti jalkojen alta, niin syö se itseluottamusta.
– Nyt Valtterilla on mahdollisuus ajaa tallissa pitkällä tähtäimellä, jossa häneen luotetaan.
Bottas on myöntänyt useasti toivoneensa Mercedekseltä pidempää sopimusta. Suomalaisen mukaan epätietoisuus jatkosta on myös vaikuttanut hänen suorituksiinsa radalla. 32-vuotias nähdään uuden Alfa Romeon puikoissa virallisesti ensi kertaa helmikuun lopussa Barcelonassa talvitesteissä.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- McLarenin ex-työntekijältä yllätyspaljastus vuosien takaa: ”Kukaan ei halunnut Hamiltonin auton mekaanikoksi”
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Onko Lewis Hamilton suurissa ongelmissa? Brittimestaria epäillään Red Bull -autoon kajoamisesta
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- Max Verstappen siirtyy MM-sarjan johtoon Espanjan GP:n voiton seurauksena – Valtteri Bottakselta tyly viesti tallilleen
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta
- Sergio Pereziltä erikoinen paljastus – Red Bull ei pitänyt lupaustaan meksikolaiselle Espanjan GP:ssä