Toto Wolff ei pidä Lewis Hamiltonia kaikkien aikojen F1-kuskina – ”Kukaan ei tule ikinä olemaan Schumia suurempi”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff ei nosta suojattiaan Lewis Hamiltonia kaikkien aikojen F1-kuskiksi, vaikka britti voittaisikin uransa kahdeksannen mestaruuden sunnuntaina.
Itävaltalaisen mielestä seitsemän mestaruutta voittanut Michael Schumacher tulee aina olemaan sarjan historian paras kuljettaja. Wolffin mukaan mikään statistiikka ei tule muuttamaan tätä.
– Kukaan ei tule koskaan olemaan suurempi kuin Schumi. Vaikka statistiikat veisivätkin Lewiksen edelle, niin Michael muovasi kokonaisen sukupolven. Hän on todellinen ikoni, Wolff kommentoi PlanetF1-sivustolle.
– On vaikea verrata kuljettajia sukupolvien yli. Lewis on kiistatta tämän sukupolven paras.
Brittikuljettaja on uudelleenkirjoittanut jo usean sarjan ennätyksen urallaan. Voitot, palkintosijat, paalupaikat ovat kaikki Hamiltonin nimissä. Mestaruuksissa britti on tasoissa Schumacherin kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”