Valtteri Bottakselta suuri paljastus Qatarin GP:stä – suomalaisella ei ole käytössä samaa kilpuria Lewis Hamiltonin kanssa
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottaksen Qatarin GP oli murheellinen. Heikon lähdön jälkeen takaisin kärkikahinoihin itsensä taistellut suomalainen koki suuren kolauksen kilpailun puolivälin jälkeen, kun Bottaksen eturengas puhkesi. Lopulta 32-vuotiaan iltapuhde päättyi keskeytykseen.
Kilpailun jälkeen rutkasti kritiikkiä erityisesti lähdöstä saanut Bottas paljasti, ettei hänellä ole käytössä samanlaista autoa tallikaveri Lewis Hamiltonin kanssa. Brittikuski on ollut ylivoimainen edellisessä kahdessa kilpailussa.
– Tiedämme, mistä ongelmamme johtuivat, mutta en voi kertoa yksityiskohtia. Autoni ei ole enää samalla tasolla, mitä se oli ennen. En myöskään aja samanlaista autoa Lewiksen kanssa. Kilpureissamme on pieniä eroja, Bottas paljasti GP.News-sivuston mukaan.
Tallipäällikkö Toto Wolff ei ollut erityisen huolissaan Bottaksen suorituksesta.
– Me tiedämme, että hän pystyy ajamaan karkuun, jos hän on kärjessä. Vauhtia siis riittää. Minulla on täysi luotto häneen. Toivottavasti voimme tarjota hänelle hyvän auton, jotta hän nousee takaisin kärkikahinoihin. Tarvitsemme häntä siellä, itävaltalainen kommentoi.
LUE MYÖS:
- Robin Räikkönen joutuu kovaan kouluun – Red Bull -akatemia ollut vuosien saatossa tuulinen paikka
- Katso video: Kalle Rovanperän unelmaprojekti julki!
- Max Verstappen vahvistaa: neuvottelut Mercedeksen ja McLarenin kanssa olivat vakavia
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?