Lewis Hamiltonilta ei herunut ylistystä Valtteri Bottakselle Meksikon GP:n jälkeen – ”Hän jätti oven auki Maxille”
Kuva: Getty Images
Meksikon GP osoittautui hyvin vaikeaksi Mercedes-tallille. Eturivin lauantaina valloittanut saksalaistalli oli altavastaajana heti avausmutkan jälkeen, kun Red Bullin Max Verstappen luiskahti hopeanuolikaksikon ohitse ulkokautta.
Mercedes-kaksikko Lewis Hamilton sekä Valtteri Bottas olivat keskustelleet, miten lähtö tulisi hoitaa. Tarkoituksena oli, että Verstappenin aisoissa pitäminen on ykkösprioriteetti.
Toiseksi ajaneen Hamiltonin mukaan tämä suunnitelma meni kuitenkin pipariksi välittömästi. Valtaosan syystä brittikuski nakkasi tallikaveri Bottaksen niskaan.
– Olin ajatellut sen menevän paremmin. Toivoin Valtterin ottavan paremman lähdön, jotta olisin saanut vetoapua häneltä. Mutta sitten olinkin hänen rinnallaan, mutta sekin oli vielä hyvä, Hamilton kommentoi RaceFans-sivuston mukaan.
– Minä yritin turvata minun puoleni radasta. Tavoite oli, että yksikään Red Bull -kuski ei pääse sisäkauttani ohitse. Toivoin, että Valtteri tekisi saman.
– Hän kuitenkin jätti oven auki Maxille. Hän oli vielä oikealla ajolinjalla, joten hän pystyi jarruttamaan myöhään. Minä olin likaisella puolella, joten minulla ei oikeastaan ollut mitään mahdollisuutta.
Hamiltonin mukaan Bottaksen putoaminen järjestyksessä alaspäin vaikeutti Mercedeksen strategiaa entisestään.
– Luonnollisesti se teki meidän kilpailustamme vaikeaa. He (Red Bull) saivat määrätä strategian, koska meillä oli kärjessä vain yksi auto.
Mercedeksen johto MM-kärjessä on kutistunut vain yhteen pisteeseen. Verstappen puolestaan lisäsi johtoaan jo 19:ta pisteeseen.
LUE MYÖS:
- Karmealla ajovirheellä rajut seuraukset – Sortuuko pelätty F1-pomo radikaaliin ratkaisuun?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus