Kärkikaksikon taistelutilanne puhuttaa: Mestari itse ei nähnyt tilanteessa suurempaa draamaa – ”Tuolta mestaruustaistelun kuuluukin näyttää”

Brasilian GP:n voittoon ajanut Lewis Hamilton sanoo, ettei kokenut Max Verstappenia vastaan suurempaa vääryyttä.
Kierroksella 48 nähtiin hurja tilanne, jossa Hamilton näytti pääsevän jo hollantilaisen edelle, mutta Red Bull -auto syöksähti vielä sisäpuolelle ja molemmat kuljettajat ajautuivat leveäksi.
Vaikka tilanne kuumensi etenkin Mercedes-pomo Toto Wolffin tunteet, ei Hamilton itse nähnyt tilanteessa sen suurempaa draamaa. Seitsenkertainen mestari ei odottanut enempää, eikä vähempää, kun vastassa on nimenomaan Max Verstappen.
– Se oli hauskaa. Tarkoitan, että tuolta maailmanmestaruustaiston pitääkin näyttää, sanoi Hamilton RaceFansin mukaan.
Kuninkuusluokassa tilanteet tapahtuvat nopeasti, eikä brittimestari osannut sanoa tarkemmin, mitä tilanteessa todellisuudessa tapahtuikaan. Lopulta voiton vienyt Hamilton kuitenkin osasi odottaa, ettei lentävä hollantilainen anna kärkipaikkaa ilmaiseksi.
– Mielestäni olin hieman edellä hetken aikaa, mutta sitten hän vain piti pintansa ja ajauduimme molemmat ulos radalta, sanoo Hamilton.
– Oikeastaan häneltä loppui rata kesken, joten sitten jouduin välttämään osuman.
– Se oli kovaa taistelua, enkä oikeastaan odota yhtään vähempää. Renkaatkaan eivät koskettaneet, joka oli hyvä asia, puhui britti.
Hamilton ajoi vakuuttavasti koko viikonlopun. Hamilton starttasi lauantain sprinttikisaan hylkäyksen seurauksena viimeiseltä sijalta, mutta nousi upeasti aina viidenneksi saakka.
Sunnuntain pääkilpailuun brittitähden niskassa oli viiden lähtöruudun rangaistus. Kymmenennestä lähtöruudusta Hamilton nousi sunnuntain pääkilpailussa ripeästi kärkitaistoon ja aina kilpailun voittoon saakka.
Ero MM-pisteissä Verstappeniin nähden kapeni seitsemällä pisteellä. Britillä on kurottavaa vielä 14 pisteen verran, kun kaudesta on ajamatta kolme osakilpailua.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Tuukka Taposen kausi huipentuu Monzan vauhtitemppeliin – tässä Italian GP -viikonlopun lähetysajat
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- F1-tähti tulistui saamastaan rangaistuksesta – ”Aina sama kaveri”
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Lewis Hamiltonille mojova rangaistus vaarallisesta sääntörikkeestä – vaikuttaa britin seuraavaan kilpailuun
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä