Lewis Hamiltonin sekä Max Verstappenin välit ovat katkenneet Silverstonen tapahtumien seurauksena – ”Tämä oli jo toinen viikko putkeen”
Lewis Hamiltonin sekä Max Verstappenin välinen mestaruustaisto puhututtaa myös kesätauolla. Juuri ennen lomaa nähdyt kaksi osakilpailua aiheuttivat harmaita hiuksia Red Bullilla.
Kilpailija Mercedes kolaroi energiajuomatallin kanssa kahdessa peräkkäisessä kilpailussa. Tämän seurauksena talli menetti johtonsa molemmissa pistetaulukoissa. Tämä jos mikä sai tallin suorasanaisen neuvonantaja Helmut Markon tulistumaan.
– Totta kai olen vihainen, se tapahtui jo toista viikoa peräkkäin, Marko kommentoi GpFans-sivuston mukaan Valtteri Bottaksen kolarista.
– Sergion vahingot olivat jättimäiset, ja hänen moottorinsa on tuhottu. Max pystyi jatkamaan, mutta hän ei vahinkojen takia ollut kilpailukykyinen.
– Samalla menetimme johtomme MM-sarjoissa. Jo toista viikkoa putkeen Mercedes kolaroi meidät ulos kilpailusta, raivostuttavaa.
Samalla Marko paljastaa, että MM-kilpailijat Hamilton sekä Verstappen eivät enää ole väleissä keskenään.
– Asioista pitää päästä yli ja keskittyä seuraavaan kilpailuun, mutta se on varmaa, että heidän välinen suhteensa oli siinä, Marko kommentoi viittaamaalla Silverstonen yhteenottoon.
LUE MYÖS:
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- MTV: Oliver Solbergilta sydäntäsärkevä tilitys – maailmanmestaruus lipesi käsistä
- Käsittämätön loppuratkaisu! Maailmanmestaruus karkasi Oliver Solbergilta viimeisillä metreillä
- Rallin maailmanmestaruus ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella – tässä hurja lähtötilanne
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Bahrainin GP: Max Verstappen hurjan kilpailun voittoon – George Russell keskeytti dramaattisesti
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!