Ferrarilla vielä yksi ässä hihassaan – ”Se tulee olemaan merkittävä askel loppukaudella”
Kuva: Getty Images
Ferrari on paljastanut tuovansa kauden loppupuolella merkittävän moottoripäivityksen voimayksikköönsä.
Moottorikehitys on jäädytetty, mutta italialaisvalmistaja ei ole vielä tehnyt kaikkia sallittuja päivityksiä tämän kauden moottoriinsa. Siinä missä muut valmistajat lähtivät jo kuluvan kauden alussa täysin päivitetyillä voimanlähteillä, on Ferrarilla edelleen viime kaudella käytettyjä komponentteja, joita ei olla vielä uusittu.
Italialaistalli ei ole vielä paljastanut, koska he ottavat uudemman version käyttöön, mutta tallipäällikkö Mattia Binotto kertoo, ettei se tapahdu ainakaan ennen heidän kotikilpailuaan Monzassa.
– Aiomme tuoda päivitysosia voimayksikköömme, aloitti Binotto.
– Selventääkseni tämän kauden sääntöjä, sinulla saa olla täysin uusi voimayksikkö tänä vuonna. Se tarkoittaa sitä, että voit tuoda päivityksiä kaikkiin voimayksikön komponentteihin.
– Me emme päivittäneet kauden alkaessa koko voimayksikköä, joten meillä on edelleen käytössämme komponentteja, joita käytimme viime vuonna, selventää Ferrari-pomo.
Tämä tarkoittaa samalla myös sitä, että Charles Leclerc joutuu edelleen tyytymään vanhaan versioon, vaikka hänen moottorinsa tuhoutuikin käyttökelvottomaksi edellisessä kilpailussa Hungaroringillä.
Ferrari varautuu ottamaan takkiin kalenterin seuraavilla radoilla Spassa sekä Monzassa, joten tämä voi olla myös vihje siitä, ettei tehokkaammat orit laukkaa vielä näissäkään kilpailuissa.
Toki Span ja Monzan välissä on vielä Hollannin Zandvoort, mutta Ferrari-kuljettajien käyttäessä jo kolmansia sallittuja moottoreitaan, tulee uusi versio todennäköisesti käyttöön sitten, kun lähtöruuturangaistuksia alkaa paukkumaan.
– Se tulee olemaan hankala kilpailu meille, sillä olemme noin seitsemän kymmenystä parhaita perässä ja suurin osa tästä johtuu moottoritehon puutteesta, sanoi Binotto liittyen Belgian Span kilpailuun.
– Ainakin 60 prosenttia liittyy moottoriin. Belgian kaltaisella radalla moottori merkitsee paljon, joten varsinkin aika-ajokierroksella ero tulee olemaan merkittävä, pohti Binotto.
Ferrari-päällikkö uskoo uusien päivityksien olevan heille suuri hyppäys eteenpäin, vaikkakin heidän pääpainonsa on vain testata sitä ensi kautta silmällä pitäen.
– Se tulee olemaan merkittävä askel meille loppukaudella, mutta tärkeämpää meille on siitä saatava kokemus kautta 2022 katsoen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen