Toto Wolff puolustelee Lewis Hamiltonia Britannian GP:n jälkeen – ”Lewis on vastakohta likaisesta kuskista”
Kuva: Getty Images
Britannian GP:n jälkeen on riittänyt puhetta Lewis Hamiltonin voiton ympärillä. Brittikuljettaja nousi korkeimmalle korokkeelle tyrkättyään ensin Red Bullin Max Verstappenin seinään kilpailun avauskierroksella.
Tämä herätti oletetusti suuren määrän kohua britin suorituksen ympärillä. 10 sekunnin aikasakon saanut Hamilton sai syytöksiä jopa tahalleen kolaroimisesta. Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff puolusteli tähteään tapahtuman jälkeen.
– Voitto on voitto. Saimme tänään isoja pisteitä ja se siitä. Viime kilpailut ovat olleet todella intensiivisiä. Emme ole suorittaneet Hondan sekä Red Bullin tasolla, joten pistemenetykset ovat kirpaisseet, Wolff aloittaa RaceFans-sivuston mukaan.
– Jos kaksikon osuma olisi sattunut hitaassa mutkassa, niin en usko kenenkään vaatineen siitä rangaistusta. Mutta nyt osuma tapahtui huippuvauhdissa. Sen mutkan ajaminen vaatii yksinäänkin huimasti rohkeutta.
– Kilpailevien kuljettajien pitää jättää toisilleen tilaa, mutta nyt niin ei käynyt. Tuomaristo näki tapauksen 10 sekunnin arvoisena, mutta minusta syyllinen ei ollut vain yksi kuski.
– Lewis on vastakohta likaisesta kuskista. Hän on todellinen kilpailija, Wolff näpäytti rajusti kritisoinutta Red Bull -pomo Christian Horneria.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen