George Russell asettaa Williamsin himoittua pistesijaa perspektiiviin – ”Pisteet meille on kuin voitto McLarenille”
Kuva: Getty Images
Williamsilla kaasutteleva George Russell kertoo Autosportin haastattelussa hänen edustaman tallinsa pisteettömästä kaudesta.
23-vuotias britti on viettänyt koko uransa Williamsilla, jos laskuista jätetään viime kaudella nähty yhden kisaviikonlopun mittainen tuurauskeikka Mercedeksellä.
Nopea nuorukainen ei ole onnistunut saalistamaan legendaarisen brittitallin leivissä vielä ainuttakaan MM-pistettä. Tällä kaudella se saattaa kuitenkin olla lähempänä kuin kahtena aikaisempana, sillä Williams on ottanut askeleen eteenpäin ja hivenen saavuttanut keskikastin talleja.
Pisteet ovat silti todella tiukassa ja tuuriakin tullaan niiden saavuttamiseksi tarvitsemaan. Russell on nähty tällä kaudella lauantain aika-ajoissa joka kerta toisessa osiossa, mutta sunnuntaisin heidän vauhtinsa ei vain tunnu riittävän.
– Se ei häiritse minua, mutta tietysti se on aina tavoite, sanoi Russell pisteettömistä kilpailuistaan.
– Jos emme saavuta tällä kaudella pisteitä, niin en näe sitä siltikään epäonnistumisena. Jos meillä on kauden lopussa jokunen piste, niin sitten se olisi suuri menestys, pyöritteli britti.
Russell antaa perspektiiviä autonsa suorituskykyyn katsomalla kilpailijatalli McLareniin, joka on onnistunut tällä kaudella nappaamaan jo kaksi palkintokorokesijoitusta, muttei normaalina kisapäivinä taistele kuitenkaan voitoista.
– Piste meille on käytännössä sama kuin voitto McLarenille. Jos McLaren ei voita tällä kaudella yhtään kilpailua, ei sitäkään katsota epäonnistumisena, sanoi Williams-kuljettaja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa