Haas-pomo myöntää: uuden F1-kuskin isältä voi tulla tallille huima setelitukku
Haasin tallipomo Günther Steiner myöntää uuden F1-kuskinsa Nikita Mazepinin äveriään isän Dimitri Mazepinin saattavan ryhtyä tallin sponsoriksi.
F1-sarjan ainoa amerikkalaistalli tiedotti tiistaina pestanneensa F3-sarjassa ajavan venäläiskuskin Mazepinin ensi kauden kuskikokoonpanoonsa.
21-vuotiaalla kuljettajalupauksella on ollut aiemmin ”maksukuskin” leima miljardööri-isänsä taloudellisen tuen vuoksi. Vaikka Steiner kiistääkin palkanneensa Mazepinin vain rahojensa vuoksi, ei hän kiistä mahdollisia sponsorikuvioita.
– Haas on tehnyt omaakin nimeä F1:ssä, mutta etsimme tietenkin aina taloudellisia kumppaneita. Dimitri Mazepinilla on yritys. Jos kaikki menee siis hyvin ja hän sponsoroisi meitä niin miksipä ei, italialainen sanoi Grandpx.newsin mukaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”