Valtteri Bottaksen tallipomoa harkittiin F1-sarjan johtoon – Stefano Domenicali ei ollut ensimmäinen vaihtoehto
Viime viikolla F1-sarja ilmoitti, että entinen Ferrarin tallipäällikkö Stefano Domenicali nousisi sarjan toimitusjohtajaksi vuonna 2021. Italialainen korvaa Chase Careyn, joka on luotsannut moottoriurheilun kuninkuusluokkaa vuodesta 2017 lähtien.
Entinen Bridgestonen rengasasiantuntija Kees Van de Grint paljastaa kuitenkin RTL GP Slipstreamille, että entinen Lamborghinin toimitusjohtaja ei ollut sarjan ensimmäinen vaihtoehto.
– Stefano ei ollut ensimmäinen vaihtoehto, mutta hän on hyvä sellainen, hän on sympaattinen sekä hyvin koulutettu, Van de Grint aloittaa.
Rengasasiantuntijan mukaan Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff oli yksi kandidaateista. Itävaltalainen on kuitenkin kieltänyt kyseisen väitteen.
– Stefano ei tosiaan ollut ensimmäinen valinta. Ehdokkaita olivat Toto sekä joku muu. En halua mennä yksityiskohtiin.
– Minusta valinta oli oikea. En halua sanoa, että Toto olisi huono johtaja, mutta linja olisi seurannut luultavimmin Bernie Ecclestonen mallia, hollantilainen päättää.
- Cadillac paljasti syyn Valtteri Bottaksen rajuun ulosajoon
- Las Vegasin GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- SK: Kalle Rovanperän sopimuksen yksityiskohdat julki – kilpailee kahdessa lajissa
- Esteban Ocon sai lähtöpassit F1-tallista – nuori lupaus ottaa paikan
- Jättimäinen F1-kauppa vireillä – Cadillac-talli vaihtamassa omistajaa?
- Maailmanmestari Kimi Antonelli kieltäytyy ykkösnumerosta – paljasti yllättävän syyn
- Toyota vahvisti jättiuutisen – Kalle Rovanperä ja Ott Tänak palaavat MM-sarjaan!
- George Russellin toiminta johti sakkoihin – Toto Wolff avasi tapahtumia
- Esteban Oconin tilanne kärjistyi – nyt neuvotellaan sopimuksen purkamisesta
- Lehti: Kimi Antonellin maailmanmestaruus toi jättipotin – näin paljon hän tienaa
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- IS: Kalle Rovanperä palaa rallin MM-sarjaan – tällainen sopimus on
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Kimi Antonellista F1-historian nuorin mestari – Valtteri Bottas kiidätettiin jatkotutkimuksiin jättikolarin seurauksena
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Esteban Oconin tilanne kärjistyi – nyt neuvotellaan sopimuksen purkamisesta
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä