Legendaarinen valmistaja varmisti jatkonsa F1-sarjassa – seuraavatko muut tallit esimerkkiä?
Kuva: Getty Images
McLaren on ensimmäinen F1-talli, joka on allekirjoittanut tuoreen Concorde-sopimuksen, joka sitoo tallin kuningassarjaan vuosiksi 2021-2025. Talli julkisti tiedon nettisivuillaan tiistai-iltapäivänä.
Aikainen takaraja siirrettiin tälle viikolle, sillä sopimuksen lakipykälät vaativat vielä hieman hieromista. Sopimuksen allekirjoittaminen ensimmäiseen takarajaan mennessä tuo talleille huomattavia rahallisia bonuksia. Lopullinen takaraja on asetettu elokuun loppuun.
Tallit eivät ole lähteiden mukaan sulassa sovussa sopimuksen suhteen. McLaren sekä Ferrari ovat olleet etunenässä uusien sääntöjen hyväksymisessä, kun taas esimerkiksi Mercedeksen mielessä sopimuksessa on vielä paljon epäkohtia.
McLarenin toimitusjohtaja Zak Brownin mielestä uusi sopimus puuttuu kilpailullisiin sekä rahallisiin epäkohtiin.
– F1-sarja on ottanut tärkeän askeleen kohti kestävää sekä vahvaa tulevaisutta, Brown kommentoi Motorsport.comin mukaan.
– Tämä on oikea sopimus oikeaan aikaan koko sarjalle, talleille sekä ennen kaikkea lajin seuraajille.
– Tasaisenpi sarja on parasta kaikille. Tuotot jaetaan tasaisemmin sekä suoraviivaisempi päätöksenteko asettaa kilpailun etusijalle.
– Uusi sopimus täydentää sekä rakentaa jo valmiiksi loistavaa F1-sarjaa. Tämä auttaa myös johtoporrasta sekä talleja laatimaan tarkat tekniset -sekä kilpailulliset sääntömuutokset sarjan tulevaisuuteen liittyen, Brown päättää.
Kun kaikki tallit ovat allekirjoittaneet Concorde-sopimuksen, voidaan uusi hallintomuoto ottaa käyttöön. Tämä suoraviivaistaa päätöksentekoa, sillä enää ei tarvita jokaisen 10 tallin hyväksyntää myöhäisille sääntömuutoksille.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä
- Franco Colapinto jatkaa Alpinella
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma
- Esapekka Lappi kertoi jatkostaan
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- F1-tähti hiilenä Meksikon GP:n tapahtumista – rajua kritiikkiä tuomariston suuntaan
- Valtteri Bottakselta jättipaljastus: Suomalainen menetti F1-sopimuksensa viime hetkillä
- F1-sarjan kärkinimi vaihtui – Meksikon GP:ssä yksi ylitse muiden
- Salainen testi – Kalle Rovanperä hyppäsi jo formula-auton puikkoihin
- Lähde: Red Bull on palkkaamassa uuden kuljettajan Max Verstappenin rinnalle
- Valtteri Bottakselta jättipaljastus: Suomalainen menetti F1-sopimuksensa viime hetkillä
- F1-tähti hiilenä Meksikon GP:n tapahtumista – rajua kritiikkiä tuomariston suuntaan
- F1-sarjan kärkinimi vaihtui – Meksikon GP:ssä yksi ylitse muiden
- Mitä on tapahtunut Oscar Piastrille? – ”Se on mysteeri”
- F1-kilpailussa veret pysäyttävä tilanne – kuljettaja oli ajaa kahden ratavirkailijan päältä
- Red Bullin kakkoskuskin tontista karu arvio: ”Yksikään kuski ei pärjää siellä”
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma