F1-konkari hämmästyi Max Verstappenin ajotavasta Silverstonessa – ”En ole koskaan nähnyt hänen ajavan näin”

Formulaveteraani Peter Windsor yllättyi Red Bullin Max Verstappenin ajotyylistä Silverstonen aika-ajoissa.
Lewis Hamiltonin kovimpiin mestaruushaastajiin kuuluva Verstappen esitteli perjantaina ja lauantaina vahvaa kyytiä Englannissa.
Huolimatta tallinsa suorituskykyongelmista hollantilainen piiskasi kilpurinsa kolmanneksi nopeimpaan kierrosaikaan aika-ajoissa.
Windsorin mukaan Verstappenin mainio tulos johtui hänen aggressiivisesta ajotavastaan, jota hän muutti vielä hitusen Silverstonen radan profiilille sopivaksi.
– Kuvat Maxista menossa Copseen (mutka Silverstonen radalla) voi nähdä, kuinka suunniltaan hän on jouduttuaan yhtäkkiä aliohjaukseen hitaiden mutkien keskellä. En ole koskaan nähnyt Maxin ajavan noin. Hän pääsi kuitenkin siitä läpi, sillä hän on niin hyvä, brittikonkari hehkutti.
– Hän on kuin Alonso (Fernando). Hänen jalkatyöskentelynsä ja tasapainonsa on vain ehdottoman upeaa. Se korostaa Maxin hyvyyttä, kun hänen hitaita mutkiaan nostetaan esille, Windsor ylisti.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä