Mercedes puolustelee kielletyksi tuomittua F1-autonsa innovaatiota – ”En valota asiaa enempää”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tekninen johtaja James Allison vakuutti tallinsa uuden DAS-järjestelmän olevan täysin sääntöjen mukainen, vaikka FIA ehtikin jo kieltää sen ensi kaudkeis.
Saksalaistalli esitteli torstaina Barcelonan talvitesteissä uuden keksintönsä, jolla auton renkaiden kulmaa ja asentoa voidaan säätää ratin välityksellä.
Nimeä ”double-axis steering” eli ”kaksiakseliohjaus” kantava innovaatio herätti heti huolta kilpakumppaneiden riveissä. Red Bull ehti jo epäillä laitteistoa sääntöjen vastaiseksi.
Mercedeksellä ei kuitenkaan olla huolissaan ratkaisunsa kieltämisestä. Idealle on haettu jo ennakkoon siunausta lajiliitto FIA:lta.
– Tämä ei ole uutta FIA:lle. Tämä on jotain, josta olemme puhuneet heille jo pitkään. Säännöt ovat aika selvät sen suhteen, mitä ohjausjärjestelmissä sallitaan olevan, Allison vakuutteli.
Mestaritallin käsityksestä huolimatta täyttä yhteisymmärrystä ei kuitenkaan lopulta löytynyt FIA:n kanssa. Kattojärjestö päätti kieltää järjestelmän, mutta panna tulee voimaan vasta ensi vuonna. Tulevalla kaudella DAS-laitetta saa vielä käyttää.
– En valota asiaa varmaankaan paljoa TV:ssä nähtyä enempää. Meillä on kuitenkin autossa järjestelmä, joka on täysin uusi idea. Meillä on nimikin sille, DAS. Se antaa kuskille yhden uuden ulottuvuuden ohjaamiseen. Toivomme sen olevan hyödyksi vuoden mittaan, tekniikkajehu sanoi.
LUE MYÖS:
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- F1-mestarilta raju purkautuminen – nyt tuli anteeksipyyntö
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Karmealla ajovirheellä rajut seuraukset – Sortuuko pelätty F1-pomo radikaaliin ratkaisuun?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Bahrainin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ralli SM 2026: Kisat, pisteet, kuskit ja uutiset
- Azerbaidzhanin GP 2026: Tulokset ja uutiset
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus