Hieno teko! Lewis Hamilton lahjoitti suuren summan rahaa Australian maastopalojen palomiehille
Hallitseva F1-maailmanmestari Lewis Hamilton lahjoitti 500 000 dollaria Australiassa riehuvia maastopaloja vastaan taisteleville palomiehille.
Rankat metsäpalot ovat tehneet vakavia vahinkoja ympäri Australiaa. Jopa 24 ihmistä, miljardi eläintä ja reilut 2000 taloa ovat tuhoutuneet palojen seurauksena.
Paloja vastaan kamppailevat yötä päivää kaikki kynnelle kykenevät palomiehet.
Ammattipelastajien lisäksi suuri osa palomiehistä on vapaaehtoisia, jotka eivät saa työstään palkkaa.
Palomiesten resurssit ovat luonnollisesti rajalliset. Monet julkimot ovat onneksi rientäneet apuun lahjoittaen ja keräten rahaa luonnonkatastrofin nujertamiseksi.
Nyt auttajien joukkoon liittyi myös Mercedeksen F1-tähti Hamilton, joka lahjoitti jopa puoli miljoonaa dollaria palomiesten ja Australian WWF:n avuksi.
– Minua surettaa syvästi tietää, että yli miljardi eläintä on kuollut tuskallisen kuoleman Australiassa. Tiedän hyvin, kuinka kaunis maa Australia on. Jatkakaa taistelua, Hamilton sanoi Evening Standard -lehden mukaan.
Hamilton kehotti ihmisiä miettimään omia tekojaan ja asenteitaan ilmastonmuutoksen ja alati etenevän ympäristökriisin keskellä.
– Kehotan teitä liittymään mukaan miettimään sitä vaikutusta, joka meillä on planeetallemme. Aletaan työskennellä yhdessä ja tehdä pieniä muutoksia sekä kannustaa perheitämme ja ystäviämme samaan. Niin voimme muuttaa suuntaa, johon olemme menossa, brittikuski toivoi.
- F1-kuski sivussa Brasilian kisaviikonlopun avauksesta
- BBC: Esteban Oconin yllätyspotkuista uutta tietoa
- Kommentti: Cadillac nolaa itsensä täysin – Valtteri Bottaksen kohtelu on ala-arvoista
- Lähde: Lewis Hamiltonin tilanne Ferrari kärjistymässä – ”Hän ei ole kovin pidetty tallissa”
- Kimi Antonellilta näyttävä kunnianosoitus Ayrton Sennalle Brasilian GP:ssä
- Suru-uutinen F1-maailmasta – maailmanmestari Alan Jones on kuollut
- Qatarin GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- Ott Tänak kaipasi taukoa rallista – sitten Toyota otti yhteyttä
- Cadillac paljasti syyn Valtteri Bottaksen rajuun ulosajoon
- Las Vegasin GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- Cadillac paljasti syyn Valtteri Bottaksen rajuun ulosajoon
- Kommentti: Cadillac nolaa itsensä täysin – Valtteri Bottaksen kohtelu on ala-arvoista
- Ott Tänak kaipasi taukoa rallista – sitten Toyota otti yhteyttä
- Lähde: Lewis Hamiltonin tilanne Ferrari kärjistymässä – ”Hän ei ole kovin pidetty tallissa”
- BBC: Esteban Oconin yllätyspotkuista uutta tietoa
- SK: Kalle Rovanperän sopimuksen yksityiskohdat julki – kilpailee kahdessa lajissa
- Maailmanmestari Kimi Antonelli kieltäytyy ykkösnumerosta – paljasti yllättävän syyn
- Kimi Antonellilta näyttävä kunnianosoitus Ayrton Sennalle Brasilian GP:ssä
- Esteban Ocon sai lähtöpassit F1-tallista – nuori lupaus ottaa paikan
- Jättimäinen F1-kauppa vireillä – Cadillac-talli vaihtamassa omistajaa?