HS: Jari-Matti Latvala paljasti ensi kauden suunnitelmansa – näin hurjan summan yksi kilpailu kustantaa
Jari-Matti Latvala vahvisti Helsingin Sanomille ajavansa tulevalla rallikaudella Toyotalla muutaman MM-rallin.
Kolme kautta tallissa viihtynyt Latvala menetti paikkansa japanilaisten pistäessä kuljettajakolmikkonsa kokonaan uusiksi.
LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalaisessa ralliperinteessä nähtiin vallanvaihto, joka ei voisi olla symbolisempi – paljastiko Toyota-pomo Latvalan uran suurimman perinnön?
Ilman tehdastallipaikkaa jäänyt Latvala kertoo HS:n haastattelussa hänen sopineen Toyotan rallitallin johtajan Tommi Mäkisen kanssa kaluston ja henkilöstön vuokraamisesta muutamaan sovittuun ralliin.
– En ole lopettamassa uraani. Vuokraan Tommilta auton Ruotsin ja Suomen MM-ralleihin, ja ehkä myös Walesiin. Itse en voi satsata enempää, mutta vain yhden kisan ajamiseen liittyy liian suuri riski ja menestyspaine, Latvala kertoo lehden haastattelussa.
Latvala kiittelee saaneensa Mäkiseltä reilun tarjouksen kaluston vuokraamisesta Tommi Mäkinen Racingiltä. Lehdessä Latvala kertoo koko paketin; auton, henkilöstön ja varaosien, kustantavan kisaa kohti yli 200 000 euroa. Osan tästä Latvala maksaa omasta pussistaan, minkä lisäksi hän etsii myös mahdollisia yhteistyökumppaneita.
Rallitouhujen lisäksi Latvala kertoo haastattelussa toimivansa myös Yaris-auton siviiliversion testi- ja kehityskuljettajana.
LUE MYÖS:
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- MM-ralli 2026: Pistetilanne, pisteet ja kuskit
- Max Verstappen uskoo yllätysnousuun MM-taistossa – ei puhunut itsestään
- EK8: Sardinian MM-rallin kärkitaistelussa dramaattinen käänne
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Fernando Alonso latasi synkän arvion Malesian F1-kisasta
- F1-tallipaikka lähti alta – kuskilta silti uhmakasta puhetta: ”Tämä ei todellakaan ole loppu”
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Vahva alku! Sami Pajari kärkivauhdissa
- Max Verstappenilla edessään hurja urakka
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video