F1-tallin päälliköltä synkeä arvio autostaan – katuu teknisiä ratkaisuja: ”Olemme umpikujassa”
Kuva: Getty Images
Haasin tallipäällikkö Günther Steiner myöntää VF-19-kilpurinsa kehityksen olevan ”umpikujassa”.
Vaikka F1-sarjan ainoasta jenkkitallista odotettiin vahvaa keskikastin taistelijaa tälle kaudelle, on Haasin suorituskyky ollut jotain aivan muuta.
Amerikkalaiset ovat tuskailleet läpi vuoden autonsa kanssa. Lukuiset tekniset ongelmat ovat tehneet kehityksestä parempaan suuntaan lähes mahdotonta.
Karmea kausi on raastanut tallipomo Steinerin hermoja. F1-konkari myönsi odottavansa jo vuoden loppua.
[readmore from=”haas”]
– Paras uutinen on se, että kisoja on jäljellä enää kolme. Pitkällä tähtäimellä posiitivista on sentään se, että tunnistimme perustavanlaatuisen aerodynaamisen ongelman, sveitsiläinen huokaisi Ekstra Bladet -lehden haastattelussa.
– Menimme väärään suuntaan tälle kaudelle tulleiden sääntömuutosten myötä. Emme nähneet sitä tarpeeksi selvästi ja menimme tielle, jolla emme voineet enää kehittää autoa. Olemme umpikujassa, Steiner avautui.
– Voisimme yrittää kehittää autoa niin hullusti kuin haluaisimme, mutta tällä konseptilla se ei tule toimimaan, Haas-pomo korosti.
Lähde: Ekstra Bladet
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä