F1-kuskin raju kolari hätkähdytti – Pirelli tutkii onnettomuuden syytä
Kuva: Getty Images
Red Bullin F1-tallin testikuskin Sebastien Buemin hurja ulosajo Britannian GP:n jälkeisissä rengastesteissä Silverstonen radalla tutkitaan Pirellin toimesta.
Ranskalaiskuski rysäytti radalta ulos kovalla vauhdilla autonsa renkaan petettyä kesken matkan. Vaikka törmäys oli kova, ei Buemille käynyt tilanteessa kuinkaan.
Buemilla oli testissä Pirellin uusi rengasprototyyppi, jota oli testattu jo aiemmin ilman vahinkoja Itävallassa.
Formuloiden rengastoimittaja Pirelli suorittaa parhaillaan tutkintaa, jonka tavoitteena on selvittää yllättävän rengasrikon syy.
– Tutkimme rengasta. Siinä menee vielä hieman aikaa, sillä saimme renkaan takaisin Silverstonesta vasta alkuviikosta. Meidän on tutkittava tietenkin renkaat, etenkin takana vasemmalla ollut rengas, Pirellin moottoriurheilujohtaja Mario Isola avasi Racefansille.
[readmore from=”pirelli”]
– Tutkimme myös saman sarjan loput kolme rengasta ja muut prototyypit, joita meillä on samasta mallista, rengaspomo lisäsi.
Rengasvalmistaja syynää läpi myös kolarista saatavilla olevaa video- ja telemetriamateriaalia. Toistaiseksi myös ulkoisen tekijän vaikutusta rengasrikkoon ei ole suljettu pois.
– Haluamme päättää tutkinnan ensi viikolla ja toivottavasti löydämme jotain. Tutkimme syvästi kaikkea. Materiaaleja tutkitaan tehtaalla mikroskoopilla. Laaduvalvontakin tutkitaan, kaikki alueet, jotka voisivat aiheuttaa ongelmia, italialainen vakuutti.
Lähde: Racefans
Seuraa SuomiF1:tä Instagramissa ja voit voittaa Kimi Räikkösen lippiksen!
LUE MYÖS:
- Charles Leclerc oli jälleen nopein Austinissa
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa
- Charles Leclerc Austinin avausharjoitusten nopein
- Petter Solberg paljasti yksityiskohdan Oliverin dramaattisesta ulosajosta – ”Auto ei käyttäytynyt enää samalla tavalla”
- MM-sarjan uuden aikakauden auto nähdään ensimmäistä kertaa rallissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen lähettää terveiset kriitikoille – ”Voitte painua v*****n”
- Red Bull -kuskilta kova väite Ferrarista: Lewis Hamiltonilta välitön tyrmäys
- Sami Pajarilta suoraa puhetta viime kauden epäonnistumisesta – ”Se oli henkilökohtainen katastrofi”
- Lando Norris otti opikseen – näin hän kommentoi Singaporen GP:n tapahtumia
- Legendaarinen talli takaisin rallin MM-sarjaan? Nyt käytiin merkittävät keskustelut
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Kartanlukija vaihtuu – M-Sportin kaksikon yhteistyö päättyi
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- F1-tallit uudistavat autojensa ulkoasuja – katso Yhdysvaltain GP:n erikoisväritykset
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- Tuttu rata havittelee paluuta F1-kisakalenteriin