Emma Kimiläisen voittopokaalille kävi köpelösti palkintopallilla – harmitus mitätön, aiemmatkin pokaalit pistetty hyvään tarkoitukseen
Emma Kimiläiselle sattui uran ensimmäisen W Series -sarjan voitonjuhlinnassa hauska kommellus, kun uunituore voittopokaali sai kyytiä. Suomalaiskuljettaja ei kuitenkaan tapaturmaa harmitellut.
Ilolla ja intohimolla upeaa ykköstilaansa tuulettanut Kimiläinen poseerasi palkintopallilla kameroille, kun pokaali pääsi tipahtamaan usean metrin matkan alas maahan asfaltille. Pokaali kärsi vaurioita, mutta myöhemmin se paikkailtiin näyttämään lähes täysin ehjältä. Ainoastaan pokaalin alaosassa näkyi pieni lohkeama.
Video: Kimiläinen esitteli W Series -sarjan ohjauspyörän SuomiF1-sivustolle
[readmore from=”kimiläinen emma”]
Kansainvälisesti merkittävän sarjan voittopokaalin olisi luullut päätyvän kunniapaikalle Kimiläisen kotiin, mutta näin ei ole. Itse asiassa talosta ei löydy juuri lainkaan pystejä.
– Olen säilyttänyt vain muutaman pokaalin itselläni, mutta kaikki muut olen lahjoittanut eteenpäin AKK:lle. Niitä oli varmaankin satoja, Kimiläinen paljasti SuomiF1-sivustolle.
Kimiläinen halusi laittaa hyvän kiertämään. Hänelle itselleen saavutettujen pokaalien ihailu kotona ei tuota mitään suurta nautintoa.
– Sovimme AKK:n kanssa, että palkinnot lahjoitetaan eri seuroille jaettavaksi. Pystien hinnat ovat korkealla, joten on vain hienoa, että voin auttaa seuroja jotenkin jakamalla omistani pois.
Kimiläinen oli Assenin kilpailussa lähes pitelemätön. Heikkoa starttia lukuun ottamatta kaikki sujui kuin elokuvissa. Paalupaikka, kilpailun nopein kierros ja ylivoimainen voitto upealla ohituksella kruunasivat suomalaiskuljettajan lauantaipäivän.
Kimiläinen itse suhtautui menestykseensä kylmänviileän tyynesti.
– En lähtisi hehkuttamaan tätä mitenkää erityisesti urani upeimpana voittona. Hienoa, että voitto tuli, olen itse koko ajan tiennyt olevani tarpeeksi nopea ajamaan ykkössijalle. Nyt pystyin myös todistamaan sen kaikille. Ei tämä silti mitään apinaa poista selästäni, aion jatkaa tulevissa kilpailuissa samalla tavoin kuin ennenkin.
Kimiläinen on jatkamassa sarjassa myös ensi kaudella, ellei jotain todella mullistavaa tapahdu. Tavoitteeksi asetettu mestaruus kaikkosi ulottuvilta jo alkukauden epäonnen myötä, mutta ensi vuotta ajatellen Kimiläinen tulee olemaan vahva.
– Olen ollut kärkipäässä kaikissa ajamissani sessioissa tällä kaudella. Minulla on siis kaikki edellytykset puhua mestaruuden nappaamisesta ensi vuonna. Se on tavoite, eikä siitä tingitä.
Huomenna W Series kisaa testimuotoisen kilpailun, josta ei jaeta sarjapisteitä. Kaudesta on jäljellä vielä Brands Hatchin kisaviikonloppu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jyväskylän MM-ralliin hurjia uudistuksia – legendaarisin pätkä jätettiin sivuun
- Toto Wolff kimpaantui vilppiväitteistä – tulinen viesti kilpailijoille
- F1-maailmanmestari Jenson Button siirtyy Aston Martinin riveihin uudessa roolissa
- Ralf Schumacher Ferrarin protestipuheista: ”Heidän pitäisi pitää suunsa kiinni”
- Uusi tieto Kalle Rovanperästä – häipyi vaivihkaa Uudesta-Seelannista
- Tunturirallin tulokset: Elfyn Evans piti kovinta vauhtia – Esapekka Lappi ajoi voittoon
- Entinen Haas-pomo Günther Steiner houkutteli F1-kuljettajan MotoGP-projektiin
- Valtteri Bottas summasi avaustestit – Cadillac kohtasi karut realiteetit
- Harmin paikka – Kalle Rovanperän viikonloppu totaalisesti pilalle
- Barcelonan testit päätökseen – Lewis Hamilton viikon nopein, Valtteri Bottas keräsi arvokkaita kilometrejä
- Tunturirallin tulokset: Elfyn Evans piti kovinta vauhtia – Esapekka Lappi ajoi voittoon
- F1-testit Barcelonassa – ennakkosuosikki kärjessä, Williamsin tilanne herättää ikäviä muistoja
- Barcelonan testit päätökseen – Lewis Hamilton viikon nopein, Valtteri Bottas keräsi arvokkaita kilometrejä
- Valtteri Bottas summasi avaustestit – Cadillac kohtasi karut realiteetit
- Toni Vilander nostaa yhden kuljettajan ylitse muiden – “sopeutuvin uuteen F1-aikakauteen”
- Uusi tieto Kalle Rovanperästä – häipyi vaivihkaa Uudesta-Seelannista
- Jyväskylän MM-ralliin hurjia uudistuksia – legendaarisin pätkä jätettiin sivuun
- Entinen Haas-pomo Günther Steiner houkutteli F1-kuljettajan MotoGP-projektiin
- Ralf Schumacher Ferrarin protestipuheista: ”Heidän pitäisi pitää suunsa kiinni”
- Harmin paikka – Kalle Rovanperän viikonloppu totaalisesti pilalle