Fernando Alonsolle massiivinen pettymys – karsiutui Indy500-kilpailusta mitättömällä erolla
Kuva: Getty Images
Fernando Alonso koki jättipettymyksen, kun espanjalainen karsiutui Indy500-kilpailun osallistujajoukosta.
Lauantaina 30 nopeimman kuljettajan ulkopuolelle jäänyt Alonso joutui ottamaan osaa ”Bump Dayhyn”, josta jatkoon pääsisi vielä kolme kuljettajaa jäljellä olleista kuudesta. Kaikki osallistujat saivat yhden neljän kierroksen aikavedon, jonka keskituntinopeus määrittäisi sijoitukset.
Kolmantena ajanut Alonso ajoi sillä hetkellä toiseksi nopeimman ajan, mutta hän tipahti nopeasti viimeiselle kisaan oikeuttavalle sijoitukselle. Tämän jälkeen jäljelle vain vain Kyle Kaiser.
Kaiserin osallistuminen koko tapahtumaan oli vaakalaudalla, sillä miehen sponsorit jättivät hänet vain hetkeä ennen ajojen alkamista. Kaiser tukijoukkoineen sai kuitenkin tarvittavan taloudellisen tuen osallistuakseen tapahtumaan, ja se koitui lopulta Alonson tappioksi.
Kaiserin neljän kierroksen keskituntinopeus oli 0,019 mp/h eli vain 0,030 km/h nopeampi kuin Alonson. Se riitti, ja Alonson kohtaloksi koitui karsiutuminen kilpailusta ensimmäisenä autona.
Kaiserin lisäksi kilpailuun pääsivät myös Sage Karam ja James Hichcliffe. Karsiutujat ovat Max Chilton ja Patricio O’Ward.
Alonso kolaroi autonsa viime viikolla harjoituksissa – katso ulosajo täältä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku