F1:ssä vielä viime kaudella ajanut kuski myöntää: Robert Kubican paikka kelpaisi

Venäläinen entinen F1-kisakuski Sergei Sirotkin myöntää, että Williamsin Robert Kubican kuskipaikka kelpaisi kyllä hänelle.
Sirotkin ajoi Williamsilla viime kaudella, mutta kausi oli tallilta mahalasku tämän vuoden tapaan. Kubican otteet puolestaan eivät ole vakuuttaneet tällä kaudella tallikaveri George Russellia vastaan, joten hänen tilalleen on huhuttu muun muassa F2-sarjaa johtavaa Nicholas Latifia.
Huhu: F1-kuljettaja saamassa potkut kesken kauden
– Minulta kysytään tätä usein. Kuljettajana haluan ajaa maailman parhaita vastaan aina. Sillä ei ole väliä, miten hyvä auto on, Sirotkin sanoi uutistoimisto Tassille.
Robert Kubican korvaajaksi kesken kauden huhuttu kuski kommentoi asiaa
Sirotkin on tällä hetkellä Renaultin kehityskuljettaja, missä vastuuta on tiedossa uusien renkaiden testauksessa.
– Päätehtäväni on ollut työskennellä kauden 2021 auton kanssa. Auto, jolla testataan 18-tuumaisia renkaita, on valmis syyskuun lopussa. Minä ajan sillä kaikki testit, Sirotkin selvensi rooliaan.
Lue myös: Robert Kubican tilalle huhuttu kuski Williamsin rattiin kotikisansa viikonloppuna
Luetuimmat
- Onko Mick Schumacherin ura F1-sarjassa päättymässä ennenaikaisesti – ”Ferrarilla ei olla vakuuttuneita”
- Alpine-pomolta suoraa puhetta McLarenille haluavasta Oscar Piastrista – ”Minä odotin häneltä enemmän kunnioitusta”
- Onko Alpine lyömässä pöytään jotain suurta: organisaation tiedotus olematonta kuljettajafiaskon jälkeen
- Lewis Hamilton avautuu viime kauden päätöskilpailun tuntemuksistaan – ”Pahimmat pelkoni kävivät toteen”
- Michael Schumacherin legendaarista Ferrari-kilpuria huutokaupataan Kaliforniassa – hinta voi nousta lähemmäs 10 miljoonaa
- Fernando Alonsolle löytyi tukija – uskoo espanjalaisen valinneen Aston Martinin yhdestä isosta syystä
- Nyt puhuu F1-urastaan taisteleva Mick Schumacher: ”Ajan paremmin paineessa”