Kaatosade sekoitti sähköformulakisaa – lopputuloksena värikäs ja tapahtumarikas romuralli – katso kohokohdat Pariisista

Robin Frijns ajoi uransa ensimmäiseen Formula E -sarjan voittoon Pariisissa ajetussa kilpailussa lauantaina. Sateen sekoittamasta kilpailusta muodostui värikäs ja tapahtumarikas mittelö.
Dramaattisessa kilpailussa riitti rytinää, ohituksia ja kärkipaikan vaihteluita lähes koko kisamitan ajan. Lisämausteen ajoon heitti kilpailun aikana iskenyt rankkasade, joka teki ajamisesta katuradalla erittäin liukasta ja haastavaa.
Useampi kuljettaja rysäytti joko ulos tai toisen auton päälle jarrutuksissa, ja keltaisille lipuille oli tarvetta. Kaiken draaman keskellä hienon ohituksen kärkipaikalle aiemmin tehnyt Frijns onnistui pitämään autonsa kurissa ja nuhteessa ja tuomaan sen ruutulipulle ensimmäisenä.
Entinen F1-kuljettaja Pascal Wehrlein menetti paalupaikkansa rengaspaine-rikkomuksen vuoksi. Lopputuloksissa hän oli 10:s.
Felipe Massa oli kiinni palkintopallisijoituksessa, mutta sateen alettua mies spinnasi tippuen lopulta yhdeksänneksi.
Frijnsin kanssa podiumille kiipesivät lopulta Andre Lotterer ja Daniel Abt. Frijns oli kauden kahdeksas voittaja yhtä monessa osakilpailussa.
Frijns nousi voittonsa myötä sarjakärkeen pisteen erolla Lottereriin. Antonio Felix da Costa ja Lucas di Grassi ovat seuraavina 70 pisteen saaliillaan.
Alla oleva kohokohdat-video ei anna lähellekään koko kuvaa kilpailun dramaattisesta luonteesta. Katso pariin minuuttiin tiivistetty kilpailu alta tai tästä.
https://www.youtube.com/watch?v=LQQkSVtdsRs
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä