Kaatosade sekoitti sähköformulakisaa – lopputuloksena värikäs ja tapahtumarikas romuralli – katso kohokohdat Pariisista
Kuva: Getty Images
Robin Frijns ajoi uransa ensimmäiseen Formula E -sarjan voittoon Pariisissa ajetussa kilpailussa lauantaina. Sateen sekoittamasta kilpailusta muodostui värikäs ja tapahtumarikas mittelö.
Dramaattisessa kilpailussa riitti rytinää, ohituksia ja kärkipaikan vaihteluita lähes koko kisamitan ajan. Lisämausteen ajoon heitti kilpailun aikana iskenyt rankkasade, joka teki ajamisesta katuradalla erittäin liukasta ja haastavaa.
Useampi kuljettaja rysäytti joko ulos tai toisen auton päälle jarrutuksissa, ja keltaisille lipuille oli tarvetta. Kaiken draaman keskellä hienon ohituksen kärkipaikalle aiemmin tehnyt Frijns onnistui pitämään autonsa kurissa ja nuhteessa ja tuomaan sen ruutulipulle ensimmäisenä.
Entinen F1-kuljettaja Pascal Wehrlein menetti paalupaikkansa rengaspaine-rikkomuksen vuoksi. Lopputuloksissa hän oli 10:s.
Felipe Massa oli kiinni palkintopallisijoituksessa, mutta sateen alettua mies spinnasi tippuen lopulta yhdeksänneksi.
Frijnsin kanssa podiumille kiipesivät lopulta Andre Lotterer ja Daniel Abt. Frijns oli kauden kahdeksas voittaja yhtä monessa osakilpailussa.
Frijns nousi voittonsa myötä sarjakärkeen pisteen erolla Lottereriin. Antonio Felix da Costa ja Lucas di Grassi ovat seuraavina 70 pisteen saaliillaan.
Alla oleva kohokohdat-video ei anna lähellekään koko kuvaa kilpailun dramaattisesta luonteesta. Katso pariin minuuttiin tiivistetty kilpailu alta tai tästä.
https://www.youtube.com/watch?v=LQQkSVtdsRs
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Mercedes nousi Monzan harjoitusten ykköseksi, mutta Kimi Antonelli kärsii kovasta rangaistuksesta
- Jari-Matti Latvala arvioi Janni Hussin tason – yksi asia jäi heti mieleen
- Hyundai puntaroi vetäytymistä MM-sarjasta – tähtikuski myöntää olevansa huolissaan
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Uusi aluevaltaus: Lando Norris perusti oman formulatallin
- Mercedes turvautumassa radikaaliin ratkaisuun – kärkitallille tuplarangaistus Italiassa?
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa
- Isack Hadjar sivuun Italian GP:stä – Red Bull vahvisti kuskinsa Monzaan
- Chilen ralli 2026: Televisiointi, erikoiskokeet, osallistujat ja MM-sarjan pistetilanne
- Sebastien Ogier myöntää olleensa väärässä Sami Pajarin suhteen
- Paraguayn MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Takamoto Katsuta rajusti ulos MM-rallissa – kilpailu keskeytetty
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Robin Räikkönen jälleen voittoon – IS: ”suuria uutisia” pian luvassa?
- Sebastien Ogier myöntää olleensa väärässä Sami Pajarin suhteen
- Kolmas voitto putkeen! Sami Pajari lähestyy MM-kärkeä – katso pistetilanne
- Sami Pajari tukevassa johdossa – kolmas peräkkäinen voitto häämöttää
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa
- Chilen ralli 2026: Televisiointi, erikoiskokeet, osallistujat ja MM-sarjan pistetilanne
- Paraguayn MM-rallin yllättäjälle ikävä takaisku – kärkipaikka vaihtui