Mestaruustaiston hävinneeltä Sebastian Vetteliltä suorasukaisen tiukka arvio Ferrarin autosta
Kuva: Getty Images
Sebastian Vettel uskoo, ettei Ferrarilla ollut missään vaiheessa kautta mestaruustaiston hallintaan kykenevää autoa.
F1-sarjan mestaruusvääntö oli tämän vuoden alkupuolella vielä tasaväkisintä ja tiukinta kisailua, mitä kuninkuusluokassa on nähty aikoihin.
Ajoittain Ferrarilla näytti olevan selvä yliote hallitsevasta mestarista Mercedeksestä.
Italialaisten etu näkyi erityisesti suorilla, joilla punaiset kilpurit päihittivät haastajansa usein selvästi.
Lopulta mestaruustaisto alkoi kuitenkin kääntyä Ferrarin epäonnen, taktiikkamokien ja Vettelin omien virheiden myötä Mercedeksen ja Lewis Hamiltonin eduksi.
Monet ylistivät Hamiltonin suoritusta erityisesti Ferrarin tarjoaman pahan vastuksen vuoksi. Vettel näkee kuitenkin asian hieman toisin.
Tappio päävastukselle kuljettajien MM-taistossa sai saksalaistähti Vettelin saapumaan siihen johtopäätöksen, ettei Ferrarin SF71H-kilpuri ollut sittenkään lainkaan kilpailijoitaan edellä.
– On mielestäni erittäin totta, että meillä on todella vahva auto. Ihmisten käsitys siitä, että meillä oli hallitseva auto ei kuitenkaan ole mielestäni totta. Jos tuloksia katsotaan, en näe mitään hallintaa, saksalainen latasi Motorsportille.
– Älkää käsittäkö väärin, en sano meillä olleen lainkaan huono auto. Tiedän sen olevan vahva. Mutta en usko muiden ihmisten tavoin meillä olleen hallitseva auto. Emme olleet loppupeleissä tarpeeksi nopeita. Mestaruuden voittamiseen vaaditaan nopeutta, Vettel harmitteli.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Saksan Drift Masters 2026: Tulokset
- Epäonni jatkuu – Lauri Heinonen sivuun Saksan Drift Mastersista
- FIA poisti rajoitukset – Venäjä saa palata F1:een ja MM-ralliin
- Lähde: F1:ssä muhii jättisopimus – Williams ei halua luopua tähdestään
- Valtteri Bottaksen pomo sai kenkää – korvaaja nimetty
- Hollannin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Tulokset
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Epäonni jatkuu – Lauri Heinonen sivuun Saksan Drift Mastersista
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Tulokset
- Saksan Drift Masters 2026: Tulokset
- Lähde: F1:ssä muhii jättisopimus – Williams ei halua luopua tähdestään
- FIA poisti rajoitukset – Venäjä saa palata F1:een ja MM-ralliin