Vuosia sitten F1-sarjassa ajanut kuski kävi penkinsovituksessa – palaa sarjaan?
Kuva: Getty Images
Toro Rosson ensi kauden kuljettajakeitos sai uuden lisämausteen, kun talli julkaisi kuvan Sebastien Buemista sovittamassa penkkiä tallin autoon.
Sveitsiläiskuljettaja ajoi F1-sarjassa 2009-2011 juuri Toro Rossolla, mutta miehen ura kuninkuusluokassa päättyi monen muun tapaan Helmut Markon mahtikäskyyn.
Sen jälkeen aina nopeaksi tiedetty Buemi on luonut komean uran muissa sarjoissa. Hän on voittanut maailmanmestaruuden sekä Formula E:ssä että WEC:ssä. Hän on juhlinut voittoa myös Le Mansin 24 tunnin ajossa.
Red Bull -siteet eivät ole ole kuitenkaan katkenneet. Hän toimi Red Bullin testi- ja varakuljettajana muiden ajohommiensa ohella. Tänä vuonna sama pesti on Toro Rossolla.
Tallin julkaisema kuva Buemista sovittamassa tässä vaiheessa kautta uutta ajopenkkiä herätti spekulaatiot miehen palaamisesta takaisin F1-karkeloihin. Tallin ensi vuoden kuviot ovat auki, sillä Pierre Gasly siirtyy Red Bullille ja Brendon Hartley ei ole vakuuttanut tallijohtoa.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
