Rallimestari Petter Solberg kertoo mystisen sairauden vaivanneen pitkään – oli estää ajamisen, vie voimat täysin
Kuva: Getty Images
Rallin ja rallicrossin maailmanmestari Petter Solberg paljastaa mystisen sairauden pakottaneen hänet melkein jättämään tämän kauden kokonaan ajamatta.
Solberg joutui vuosi sitten rajuun kolariin Latvian osakilpailussa. Norjalainen joutui sairaalaan, mutta hän toipui kuitenkin onnettomuudesta täysin.
Seuraavan kilpailun jälkeen Solbergin tie vei sairaalaan rutiinitarkastukseen, jolloin lääkärit huomasivat jotain olevan vialla.
– Röntgenkuvat kertoivat keuhkoissani olevan jotain vikaa. Käytännössä terveyteni ongelmana oli se, että tuotin liikaa rautaa. Se vaikutti koko elimistööni, mutta ennen kaikkea se sai minut väsymään todella helposti, Solberg kertoo Autosportille.
Tämän vuoden valmistelevissa testeissä Solbergin kunto heikkeni niin paljon, että hänen täytyi hakeutua ajamisen jälkeen välittömästi sairaalaan.
– Ajaessani adrenaliini pitää minut ajokuntoisena, mutta välittömästi sen jälkeen väsyin ja muutuin voimattomaksi. Olin todella sairas silloin.
Ongelamt saivat miehen miettimään jopa koko kauden väliin jättämistä. Oireet alkoivat kuitenkin talttua, ja tällä kaudella mies on napsinut tasaisesti kärkisijoja. Ennen kauden päätöslähtöjä Solberg on pisteissä kolmantena.
– Nykyinen lääkitykseni kestää vielä pari kuukautta, jonka jälkeen minulle tehdään vielä muutamia testejä. Mutta lääkärit ovat kuitenkin tyytyväisiä edistymiseeni, ja niin olen minäkin, Solberg iloitsee.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja