F1-kuski vaihtaa tallia kesken kauden? Saattaa avata Robert Kubicalle paluun F1-kisakuskiksi
Kuva: Getty Images
Force Indian konkurssilta pelastanut Lawrence Stroll osti tallin omaa poikaansa ajatellen. Omistajamuutoksella on tarkoitus Lance Strollin jatko F1-sarjassa.
Strollin johtaman ryhmittymän voitto (uutinen) selvitystilaan ajautuneen tallin rahoittamisesta on turvannut tallin jatkon. Kun raha ei ole enää toiminnan jatkamisen este, voi talli keskittyä sekä loppukauteen että ensi vuoteen.
Lance Stroll on tallin toinen kuljettaja ensi kaudella, mutta oston myötä Twitteriin levisi spekulaatioita, joissa epäiltiin Williamsilla kisaavan kanadalaisen vaihtavan työnantajaa välittömästi. Sarjan pohjalle vajonnut perinteinen brittitalli ei tyydytä suoritustasollaan Strollin perhettä, joten parempien tulosten toivossa sopimus voitaisiin mitätöidä jo kesätauon aikana.
Mikäli Stroll vaihtaisi tallia, myllertyisivät kuljettajamarkkinat jälleen. Tilaa joutuisi antamaan joko Sergio Perez tai Esteban Ocon, ja myös Williams joutuisi etsimään uuden kuljettajan.
Yksi mahdollisuus olisi vaihtaa kuljettajia päikseen. Williams saattaisi myös nostaa varakuljettajansa Robert Kubican kisakuljettajaksi.
LUE MYÖS:
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuljettajansa