Puitteet kunnossa! Kuuluisa moottorirata vahvistusta vaille valmis uudeksi F1-kisan näyttämöksi – ”Mahdollista jo vuonna 2019”
Kuva: Getty Images
Alankomaissa sijaitseva Assenin TT Circuit -moottorirata kertoi saaneensa kaikki tarvittavat puitteet kuntoon F1-kisan isännöintiä varten.
Erityisesti ratamoottoripyöräilyn sarjoista tutun hollantilaisradan omistajataho vakuuttaa olevansa valmis uuden Hollannin GP:n näyttämöksi jo ensi kaudella.
TT Circuit promoottorin Lee van Damin mukaan kaikki järjestelyt ovat hoidettu. Enää odotellaan virallista vahvistusta F1-sarjan johtoportaalta.
– Rata on hyvässä kunnossa ja valmis. Olemme myös taloudellisesti valmiita. Jos saisimme pyynnön siitä, olisi kisan järjestäminen mahdollista jo vuonna 2019, ratapomo vakuutti Algemeen Dagblad -lehden haastattelussa.
Vielä ei ole kuitenkaan mitään tietoa, milloin uudistunut Hollannin GP ajettaisiin Assenissa.
Edessä on oletettavasti vielä melkoinen määrä byrokratiaa. Van Damin mielestä ratkaisu olisi kuitenkin varsin helppo F1-sarjan kannalta.
– Emme voi hallita seuraavaa vaihetta. Radoista on tullut monia pyyntöjä, mutta en usko heillä olevan monia konkreettisia vaihtoehtoja, jotka olisivat yhtä hyviä kuin me olisimme toisillemme, promoottori arvioi.
– Rata on jo valmiiksi siellä, meiltä löytyy 60 000 istuinta katsomosta ja 28 000 parkkipaikkaa. Olemme vain 20 minuutin päässä Saksan rajasta ja aivan naapurustossa on myös lentokenttä. Meillä on mielestäni aika kohtuullinen paketti, van Dam kehui.
Lähde: Algemeen Dagblad
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Saudi-Arabian GP – F1 | Uutiset, rata, kisaviikonloppu peruttu
- Bahrainin GP – F1 | Uutiset, kisaviikonloppu peruttu
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Mitta täynnä: Max Verstappen pohtii F1-uransa päättämistä
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- F1-taivaalle on syttynyt uusi tähti – pelottava onnettomuus sekoitti Japanin osakilpailua
- Mestarisuosikki George Russell kiehahti radiossa – turva-auto romahdutti kisan Suzukassa
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää
- Japanin GP:n avausharjoituksissa tuttu marssijärjestys – Suzukan rata osoitti haasteellisuutensa
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”