Näkökulma: Ehdotus F1-autojen lisäämisestä toteutettava: Iso kasa syitä ja perusteluja
Kuva: Getty Images
F1-sarja haluaa olla tulevaisuudessa entistä parempi jokaisella osa-alueella. Jotta tuote parantuisi, täytyy sen palvella sekä fanien että tallien tarpeita. Ilmaan heitetty uusin ehdotus voisi palvella kumpaakin.
Uutisoimme aiemmin ideasta tuoda takaisin yhden tai jopa kolmen auton F1-tallit. Kahden auton tiimit ovat olleet sääntöjen määräämä standardi jo vuosikymmeniä, mutta takavuosina yhden, kolmen tai jopa useamman autokunnan voimin esiintynyt talli ei ollut mikään outolintu.
F1-sarja harkitsee jättimäistä uudistusta tallien automääriin
Ensipuraisultaan muutosehdotus tuntuu hyvältä, harvinaista kyllä. Kilpureiden sääntönormin purkaminen toimisi monella asteella.
Yhden auton ajattaminen olisi luonnollisesti myös pienempi kuluerä tallille, joten se voisi tehdä F1:stä houkuttelevan monille nyt sen kaukaa kiertävälle tallille.
Homma toimisi myös toisin päin. Miten herkullisia yhdeksän auton voittotaistoja saisimmekaan, jos Mercedes, Ferrari ja Red Bull löisivät kaikki peliin kolme autoa?
Lisäautojen käyttöönottoon voitaisiin tehdä myös lajin terveyttä ja tulevaisuutta palvelevia rajoitteita. Kolmansissa autoissa saisivat ajaa esimerkiksi vain tulokaskuljettajat, joten he pääsisivät ottamaan tuntumaa F1-sarjaan maltillisesti. Valmistajiensarjan pisteitä voitaisiin jakaa rallimaailman tyyliin vain tallin kahdelle parhaiten sijoittuneelle kuljettajalle, joten huolimatta kärkitallien miehittämistä kärkisijoista pistetaisto olisi jännittävää myös kärjen takana.
Jos ajatusleikkiä viedään vielä hieman pidemmälle, voisivat kolmannet autot ajaa omaa ”varjosarjaansa”. Esimerkiksi ennen varsinaista kaikki autot yhteen kokoavaa kisaa nämä ylimääräiset kilpurit ajaisivat sprinttikisan käänteisessä lähtöjärjestyksessä, jotta järjestys sekoittuisi. Kenties niihin voitaisiin lyödä myös menestyspainot? Ideoiden heittelyä tämä vain on, mutta näiden ekstra-autojen avulla sarja voisi kokeilla mielenkiintoisia ideoita ja niiden toimivuutta myös käytännössä.
Kun mukaan ei ole liittymässä näillä näkymin lisää uusia talleja, ja muutaman nyt mukana pyörivät taloudellinen tilanne on mitä on, täytyy lähtöruudun elinvoimaisuudesta huolehtia. Toivottavasti ihmiset eivät ole jo unohtaneet loppukautta 2014. Silloin mukana oli vain 18 autoa ja koko sarja hoippui eteenpäin kuin aneeminen vampyyri. Toivottavasti sitä ei nähdä enää koskaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Sähköformuloihin uudet ja huipputehokkaat 800 hevosvoiman autot
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Kalle Rovanperä pakko-onnistumisen edessä: ”Saatava hyvä tulos”
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Vain Red Bullilla F1-paikkoja vapaana
- Valtteri Bottas myöntää isot haasteet
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä
- Franco Colapinto jatkaa Alpinella
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun
- Vain Red Bullilla F1-paikkoja vapaana
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- F1-kuskia syytetään Meksikon GP:n rajusta vaaratilanteesta
- Valtteri Bottas myöntää isot haasteet
- Yuki Tsunodan tilanne epävarma