Perjantain ralleille melkoinen päätös: Suninen ajoi ulos – myös Mäkisen tallille rajusti lunta tupaan
Kuva: Getty Images
Teemu Sunisen perjantain vahva aloitus Sardinian MM-ralliin ei saanut moistaan päätöstä. Neljänneltä sijalta perjantaina viimeseille erikoiskokeelle lähtenyt M-Sport Fordin kuljettaja ajoi ulos tieltä ja joutui keskeyttämään.
Myös Tommi Mäkisen Toyota-talli sai huonoja uutisia, kun MM-sarjan kolmatta paikkaa pitävä virolaiskuski Ott Tänak joutui keskeyttämään. Tänakin auto tuli hyppyrin jälkeen voimakkaasti nokka edellä maahan. Törmäyksen seurauksena autosta hajosi todennäköisesti jäähdytin.
Tänak oli MM-sarjan tapaan myös kilpailussa kolmantena ennen keskeytystään.
Sardinian rallin kärjessä on perjantain jälkeen Sebastien Ogier. Hänellä on 18,9 sekunnin kaula toisena olevaan Thierry Neuvilleen.
Jari-Matti Latvala ja Esapekka Lappi paransivat sijoituksiaan Tänakin ja Sunisen keskeytyksien vuoksi. Latvala on tällä hetkellä kolmantena 37,2 sekuntia kärjestä. Lappi puolestaan on yhden sijan ja 4,4 sekuntia Latvalan perässä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”