Asiantuntijoilta kova arvio Red Bullista: Talli suosii Max Verstappenia Daniel Ricciardon kustannuksella
Kuva: Getty Images
Red Bullin osalta katastrofiin päättynyt Azerbaidzhanin osakilpailu herätti mielenkiintoa moottoriurheilun makasiiniohjelma Motorsport Show’ssa. Tallin koetaan olevan kääntynyt enemmän Max Verstappenin puolelle sisäisessä valtataistossa.
Verstappenin ja Daniel Ricciardon tiukka taisto kiehui lopulta moottoriurheilumaailman kardinaalimokaan, tiimikaverien väliseen osumaan. Molemmat autot tipahtivat pois leikistä, samalla kun moottoriurheilumaailma alkoi etsiä syyllistä osumalle.
Ricciardo oli selvästi Verstappenia nopeampi, mutta talli antoi kuljettajien kisata radalla rehdisti toisiaan vastaan. Makasiiniohjelmaa luotsaava Peter Windsor kysyi vierailtaan, entiseltä McLaren-pomolta ja toimittajalta Matt Bishopilta sekä BTCC-sarjan nokkamieheltä Alan Gowilta, suojeliko talli tässä Verstappenin etua.
– Mielestäni nyt nähdyt toimet tukevat teoriaa, jonka mukaan talli on enemmän Maxin kuin Danielin tukena, Gow toteaa.
– Nyt nähty lopputulos on varmasti satuttanut tallipomo Christian Horneria. Itse olisin hoitanut tallipomona asiat toisin. Daniel oli selvästi nopeampi, joten hänet olisi pitänyt komentaa tiimiradiosta käsin edelle. kyllä, Red Bull on tasa-arvoinen talli, mutta joka kisaa tulee silti arvioida tapauskohtaisesti, ja Bakussa he tekivät virheen.
Bishop muistuttaa, että suuri yleisö ei tiedä, mitä kaikkea tiimiradiossa on mahdollisesti keskusteltu. Hän kokee Red Bullin varikkomuurilta puuttuvan kuitenkin tarpeeksi auktoriteettia kuljettajiaan kohtaan.
– Tästä tapauksesta tulee mieleen kausi 2013 ja Malesian GP, jossa Sebastian Vettelin tottelemattomuus kuitattiin vain voimattomasti ”tämä on typerää” -kommentilla. Mielestäni tallilta puuttuu voimakas johtohahmo joka jyrähtäisi, kuten vaikkapa Ross Brawn teki talleissaan aikoinaan, Bishop arvioi.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Mitkä ralliautojen osat hajoavat eniten?
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”