F1-sarjan tekniseltä johtajalta synkkä arvio Mercedeksen ongelmista – ”Asiat pysyivät piilossa”
Kuva: Getty Images
F1-sarjan teknisen johtajan Pat Symondsin mukaan Mercedeksen tallia vaivanneet ongelmat renkaiden hallinnan kanssa ovat kyteneet pinnan alla jo pitkään. Aiemmin ne ovat pysyneet piilossa muiden etujen vuoksi.
Symonds muistuttaa, että F1:n lähivuosien ylivoimaisin talli on kärsinyt rengasongelmistaan jo pitemmän aikaa.
– Jos katsotaan Mercedeksen lähihistoriaa taaksepäin, yksi asia mitä he eivät ole oikein koskaan saaneet kohdilleen on renkaiden hallinta, F1-pomo arvioi F1i:lle.
Hänen mielestään vaikeudet ovat saaneet vain vähemmän huomiota Mercedeksen vahvan tehoetumatkan vuoksi. Haasteet eivät ole näyttäneet niin pahoilta ulospäin.
– Me näimme niitä enemmän hybridejä edeltäneellä aikakaudella, jolloin he eivät vielä nauttineet nykyisestä tehoedustaan. Silloin oli niin, että jos he eivät saaneet renkaita kohdilleen, he eivät pärjänneet kisoissa. Mielestäni nämä asiat pysyivät piilossa vuosina 2014-2016, yksinkertaisesti vain siksi, että heillä oli tämä suuri etu auton tehoissa, Symonds väitti.
Lähde: F1i
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”