Outo sanasota! Williams-pomo kieltää osuutensa F1:n moottorien ”yhdenvertaisuuskohuun”
Williamsin apulaistallipäällikkö Claire Williams kieltää, että olisi ajanut F1-moottorien yhdenvertaisuuden sääntöjä. Williamsia syytettiin aiemmin siitä, että hän olisi valittanut FIA:lle Mercedeksen kiertävän konesääntöjä.
F1:stä hallinnoiva autourheilun kattojärjestö FIA on keskittynyt alkavan kauden alla entistä tarkemmin F1-tallien moottoreiden yhdenvertaisuuteen. Liitto on valvonut aiempaa tarkemmin, että moottorit ovat teknisesti mahdollisimman tasa-arvoisia.
Entistä tarkempi koneiden syynääminen ei ole ollut monien huipputallien mieleen. Muun muassa Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner vihjasi aiemmin medialle, että syytä FIA:n yhdenvertaisuusvimmaan ”voi kysellä Claire Williamsilta”.
Uusien yhdenvertaisuussääntöjen huhuttiin kohdistuneen erityisesti Mercedeksen talliin. Saksalaisten tallipäällikkö Toto Wolff kuitenkin kielsi, että FIA olisi tähdännyt uudistuksellaan erityisesti Mercedekseen. Wolff ei myöskään usko, että Williams olisi sysännyt ”yhdenvertaisuuskohua” liikkeelle.
Williams vakuutteli tuoreessa tiedotteessaan, että sillä ei ollut mitään tekemistä tasa-arvoisuuden lobbaamisen kanssa.
– Toisin kuin lehdistössä aiemmin väitettiin, kiellämme kaikki syytökset siitä, että olisimme kyseenalaistaneet Mercedes-AMG:n voimayksikköjen yhdenvertaisuutta. Olemme täysin varmoja siitä, että Mercedeksen, Force Indian ja meidän voimayksikkömme ovat täysin identtisiä rakenteiden ja ohjelmistojen osalta, tiedotteessa julistettiin.
Lähde: Motorsport
- Cadillac paljasti syyn Valtteri Bottaksen rajuun ulosajoon
- Las Vegasin GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- SK: Kalle Rovanperän sopimuksen yksityiskohdat julki – kilpailee kahdessa lajissa
- Esteban Ocon sai lähtöpassit F1-tallista – nuori lupaus ottaa paikan
- Jättimäinen F1-kauppa vireillä – Cadillac-talli vaihtamassa omistajaa?
- Maailmanmestari Kimi Antonelli kieltäytyy ykkösnumerosta – paljasti yllättävän syyn
- Toyota vahvisti jättiuutisen – Kalle Rovanperä ja Ott Tänak palaavat MM-sarjaan!
- George Russellin toiminta johti sakkoihin – Toto Wolff avasi tapahtumia
- Esteban Oconin tilanne kärjistyi – nyt neuvotellaan sopimuksen purkamisesta
- Lehti: Kimi Antonellin maailmanmestaruus toi jättipotin – näin paljon hän tienaa
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- IS: Kalle Rovanperä palaa rallin MM-sarjaan – tällainen sopimus on
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Kimi Antonellista F1-historian nuorin mestari – Valtteri Bottas kiidätettiin jatkotutkimuksiin jättikolarin seurauksena
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Esteban Oconin tilanne kärjistyi – nyt neuvotellaan sopimuksen purkamisesta
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä