Lewis Hamilton kaipaa formularadoille haastavampia mutkia – antoi kehuja vanhalle klassikkoradalle
Kuva: Getty Images
Neljä kertaa F1:n maailmanmestaruuden putkeen voittaneen Lewis Hamiltonin mukaan osa formulakalenterin radoista on liian tylsiä. Ylivoimaisen tähtikuskin mielipide ei yllätä, sillä mies kasvoi Donington Parkin kaltaisten haastavien klassikkoratojen parissa.
Formuloita on kritisoitu viime vuosina kisojen tylsyydestä ja hurjien ohitusten vähäisistä määristä. Erityisesti haukkuja ovat saaneet mutkien ”oikaisut” ratojan leveitä turva-alueita hyödyntäen.
Hamilton näkisi mielellään useammilla radoilla Doningtonin tapaisia vaikeita mutkia, jotka haastaisivat todella kuljettajien ajotaitoja.
– He ovat tehneet hyvää työtä ratojen parissa, mutta heidän pitäisi todella laittaa loppu näille turva-alueille. Kuljettajien ei pitäisi saada oikaista mutkia siten kun heidän nähdään nykyään tekevän jatkuvasti. Rakastan Oultonin ja Doningtonin tapaisia ratoja. Doningtonin ”vanha hiussilmukka” oli aivan painajainen. Sinun oli pakko höllätä kaasua, tulla mutkaan vauhdilla ja luottaa vain downforceen, brittitähti hehkutti Motorsportille.
Mercedes-ässän mukaan tilanne ei ollut aina näin. Hamilton muisteli kaihoisasti aikoja, jolloin mutkissa täytyi keskittyä tiukkaan ajolinjaan.
– Yksi juttu, mitä rakastan vanhoilta ajoilta oli se, että jos ajat mutkaan liian leveästi, menetät aikaa. Tietenkään kukaan ei halua kolaroida, mutta siinä oli ennen jännitystä. Nykyään voit ajaa mutkaan leveästi, ja korjata linjasi turva-alueen kautta. En rakasta sitä lainkaan, Hamilton valitteli.
F1 tutkii parhaillaan eri tapoja kehittää ratoja viihdyttävimmiksi sarjan uuden moottoriurheilujohtaja Ross Brawnin johdolla. Formulakonkarin kehitysryhmä on tutkinut muun muassa mutkien ja lähtöruudukoiden muotojen uudistamista.
Doningtonin moottoriurheilupuisto on tunnettu useiden autourheilun huippusarjojen ja ratamoottoripyöräilyn kuninkuusluokan MotoGP:n legendaarisena kotikenttänä. Radalla ajettiin vuonna 1993 yksi F1:n osakilpailu, jonka voiton vei McLarenin Ayrton Senna.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”