F1-konkari hämmästelee formulakuskien ”paino-ongelmaa” – ”Sarja voi varmasti tehdä vielä enemmän”
Kuva: Getty Images
Motorsportin ja Autosportin asiantuntijana toimiva entinen F1-autojen suunnittelija Gary Anderson ihmettelee sitä, että hoikat formulakuskit joutuvat liian usein tiukoille laihdutuskuureille vain autojen ylipainon vuoksi. Konkari-insinöörin mukaan sarjan on kyettävä keksimään asiaan nykyistä parempia ratkaisuja.
– Tämä on jotain, minkä puolesta olen puhunut jo vuosia. Ei vain ole oikein, että 75-kiloinen kaveri joutuu laihdutuskuurille vain siksi, että auto painaa liikaa. F1-sarja voi varmasti tehdä vielä enemmän asian suhteen, Anderson kirjoittaa Motorsportin kolumnissaan.
Ongelmaan onkin herätty lajin johtoportaassa. Uutisoimme eilen sääntömuutosesta, jonka perusteella kuljettajan ja penkin minimipaino on jatkossa 80 kiloa (uutinen).
– F1:n strategiaryhmä on sentään löytänyt kohtalaisen ratkaisun asiaan 80 kilon lisäpainotankin myötä. Vielä olisi kuitenkin lisää tehtävää. Ohjaamo on edelleen liian pieni pitkille kuljettajille, kuten vaikka Nico Hulkenbergille, 90- ja 2000-luvuilla useita F1-kilpureita suunnitellut britti täräyttää.
Veteraanisuunnittelija muistuttaa, että painorajan toteutus pitäisi pohtia mahdollisimman järkevästi.
– Jos he aikovat käyttää kuljettajan lähtöpainona 80 kiloa, pitää ottaa huomioon kevyempien kuljettajien tilanteet. Jos kuljettaja painaa 65 kiloa, tarvitaan hänelle 15 kilon lisäpaino. Jos paino asennettaisiin alas, kuten suoraan kuskin taakse kevyellä kuljettaja olisi silti edelleen ylimääräistä etua. Tämä lisäpaino pitäisi sijoittaa siten, että sen vaikutus jakaantuu tasaisesti autoon kuljettajan painonvoiman keskipisteen verraten. Näin pienemmät ja kevyemmät kuskit eivät saisi etua, Anderson arvioi.
66-vuotias Anderson suunnitteli ensimmäisen F1-autonsa Jordanille vuonna 1991. Mies toimi Jordanin autojen suunnittelijana vuosina 1991-1998 ja 2000-2003. Kyseisen pestin välissä Anderson loihti autoja myös Stewartille ja Jaguarille.
LUE MYÖS:
- Monacossa mieletön paalutaisto – George Russell varjojen mailla
- Mercedes ilmoittautui paalutaistoon – Cadillacilla uskomaton vikasuma
- Surkeus! Tuukka Taposen kilpailu välittömästi ohi
- Ferrarilta huolestuttava ilmoitus – tallipäällikkö sivuun: ”Toivotamme pikaista paranemista”
- Ferrarin vakuuttavat otteet jatkuivat – hallitseva mestari isoissa ongelmissa
- Lando Norris ja Charles Leclerc rikkoivat sääntöjä – talleille sanktiot
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola