Lewis Hamilton toisti Michael Schumacherin hurjan tempun – Kimi Räikkösen ennätys koko ajan lähempänä
Kuva: Getty Images
Mercedeksen Lewis Hamilton oli kiistatta F1-kauden 2017 paras kuljettaja. Brittikuljettaja nappasi uransa neljännen maailmanmestaruuden lopulta paitsi nopeutensa, myös tasaisuutensa ansiosta.
363 MM-pistettä tänä vuonna kerännyt Hamilton voitti yhdeksän kisaa, minkä lisäksi hän seisoi alemmilla podiumpaikoilla neljä kertaa. Vaikka 20 kisaa pitkälle kaudelle mahtui mukaan myös muutama huonompi tulos, ei britin tarvinnut kertaakaan poistua kisapaikalta maansa myyneenä. Hän nimittäin selviytyi pisteille jokaisessa startissa!
Ennätys sivuaa Michael Schumacherin hurjaa ennätystä. Saksalaislegenda ajoi pisteille kauden 2002 kaikissa kilpailuissa.
”Schumin” ennätyskaudella kisoja ajettiin ”vain” 17 kappaletta, mutta toisaalta Ferrari-tähti oli niissä jokaisessa palkintopallilla.
Tilastoissa voidaan myös todeta Juan-Manuel Fangion ajaneen pisteille mestaruuskaudellaan kaikissa osallistumissaan kilpailuissa vuonna 1954, mutta tässä tapauksessa argentiinalaissuuruuden tilastossa on porsaanreikä. Fangio ei osallistunut kyseisellä kaudella F1-sarjaan tuolloin kuuluneeseen Indianapoliksen 500 mailin ajoon, joten teknisesti ottaen hän ei ajanut pisteille kauden jokaisessa startissa.
Suomalaisittain Hamiltonin nykyvirettä kannattaa pitää silmällä myös ensi kaudella. Britti on nyt ajanut yhtäjaksoista pisteille 25 osakilpailuissa. Se on vain kaksi vähemmän kuin millä pisteputken nykyinen ennätysmies Kimi Räikkönen tilastokärjessä majailee.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Saudi-Arabian GP – F1 | Uutiset, rata, kisaviikonloppu peruttu
- Bahrainin GP – F1 | Uutiset, kisaviikonloppu peruttu
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää