F1-legenda vihjailee: Nämä auto-urheilun huippumerkit voisivat liittyä formuloihin

Legendaarisessa maineessa oleva formulapomo Ross Brawn haluaisi nähdä Lamborghinin, Porschen ja Aston Martinin F1:ssä. Bildille antamassa haastattelussaan Brawn myönsi, että sarjan olisi muutettava sääntöjään siihen suuntaan, että luksusmerkit kiinnostuisivat formuloista enemmän.
– On monia huippumerkkejä, jotka haluan nähdä F1:ssä. Yksi niistä on Porsche, mutta myös Lamborghini ja Aston Martin voisivat liittyä sarjaan. Tämän vuoksi meidän täytyy luoda lajiin sellainen ympäristö, joka houkuttelee näitä luksusbrändejä, Brawn haaveili.
Brawn sanoi nykyisten moottorisääntöjen olevan suurin este, mikä himmentää auto-urheilun huippubrändien kiinnostusta sarjaa kohtaan.
– Voin taata, että nykyisten moottorisääntöjen luomien rajoitusten aikana mikään valmistaja ei halua liittyä sarjaan. Tämän vuoksi meidän täytyy tehdä siitä halvempaa ja helpompaa.
Aston Martinin on uutisoitu viime aikoina olevan yhä lähempänä sarjaan liittymistä, mutta brittimerkkiäkin huolettavat juuri nykyiset ja tulevat moottorisäännökset. Aiemmin tällä viikolla julkistettiin Alfa Romean siirtyminen yhteistyöhön Sauberin kanssa ensi vuodeksi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Tuukka Taposen kausi huipentuu Monzan vauhtitemppeliin – tässä Italian GP -viikonlopun lähetysajat
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- F1-tähti tulistui saamastaan rangaistuksesta – ”Aina sama kaveri”
- Lewis Hamiltonille mojova rangaistus vaarallisesta sääntörikkeestä – vaikuttaa britin seuraavaan kilpailuun
- Hurjaa draamaa F1-mestaruustaistossa – Ferrarille katastrofaalinen paluu kesätauolta
- Tuukka Taposen kausi huipentuu Monzan vauhtitemppeliin – tässä Italian GP -viikonlopun lähetysajat
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta