Toto Wolff uskoo sähköformuloiden kasvuun: ”Kaikki ainekset loistavaan tulevaisuuteen”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen johtaja Toto Wolff uskoo, että sähköformuloiden Formula E sarjalla on kaikki ainekset loistavaan tulevaisuuteen.
Sarjan suosio on kasvanut koko ajan. Viimeksi Mercedes ja Porsche ilmoittivat lähtevänsä Renaultin, Audin, Jaguarin ja BMW:n rinnalle kisaamaan.
Sähköautot ovat kasvattamassa markkinaosuuksiaan hurjasti, siksi autonvalmistajat näkevät Formula E:n hyväksi paikaksi sekä kehittää että esitellä tekniikkaa.
– Sähköistyminen etenee hurjaa vauhtia. Formula E:n teknologia on vielä hiukan lapsen kengissä kuten koko sarjakin. Mutta heillä on sarjan johdossa erittäin karismaattinen ja energinen yritys. Todella monien yllätykseksi he ovat saaneet mukaan kaikki isot saksalaiset automerkit, Wolff sanoo F1i.comilla.
– En olisi lainkaan yllättynyt jos kolmen – viiden vuoden päästä Formula E olisi jotakin täysin erilaista kuin nyt. Silloin sarjasta saatetaan hyvinkin puhua täysin eri tavalla kuin nyt, se voi olla äkkiä todella paljon kiinnostavampi.
– On tärkeää ymmärtää, että isot asiat ovat muuttumassa. Minä pidän kovasti kymmenensylinterisistä petroolimoottoreista, mutta en tiedä, pitääkö kukaan meidän lisäksemme niistä enää viiden vuoden päästä.
Wolff pitää Elon Muskin johtaman Teslan menestystä hyvänä esimerkkinä autojen sähköistymisen kasvusta.
– Viisi vuotta sitten Tesla oli kuin Lotus Elise, missä oli valtava akku takaosassa. Nyt se on varteenotettava peluri automarkkinoilla. Niinpä Formula E on myös meille Mercedeksellä kiinnostava projekti.
– Fotmula E:ssä on urbaania luonnetta, ja se kiinnostaa eri kohdeyleisöä kuin perinteinen moottoriurheilu. Meidän globaalissa strategiassamme F1 on edelleen ykkösalusta, mutta Formula E tavallaan start up -yritys meidän näkökulmastamme. Haluamme oppia siitä ja ymmärtää alan kehitystä lähtemällä mukaan, Wolff paaluttaa.
LUE MYÖS:
- Monacon GP:n jälkipyykki jatkuu – huipputallit haastavat FIA:n päätöksen
- Belgian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Viron MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Lewis Hamilton mukana mestaruustaistelussa? Toto Wolff antoi selvän vastauksen
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Tuukka Taposesta tipahti huolestuttava arvio – ”Jossain kohtaa selityksiltä loppuu teho”
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua