Tasoeroista huolestunut ”F1-kuskien pomo” iloinen uusista autoista: ”Maailmanmestarikin läähättää tiimiradiossa”
Kuva: Getty Images
F1-kuljettajien ajajayhdistyksen GPDA:n puheenjohtaja Alex Wurzin mielestä F1 on ottanut harppauksia oikeaan suuntaan nykyisten autojen kanssa. Hän toivoisi kuitenkin tallien tasoerojen olevan nykyistä pienemmät.
Nykyiset autot ovat aiempia vuosia nopeampia ja sitä kautta vaikeammin ajettavia. F1-sarjassa 1997-2007 ajanut Wurz iloitsee siitä, että ratin takana joudutaan tekemään jälleen kovasti töitä.
– Nykyisten autojen raadollisuutta ei tarvitse selitellä, kun tiimiradiokeskustelussa voi kuulla moninkertaisenkin maailmanmestarin olevan fyysisesti väsynyt ajourakastaan. Nyt kuskit joutuvat ajamaan äärirajoilla joka kierroksella, ja se on ehdottomasti hyvä asia, Wurz iloitsee Autosportille.
Kauden avauskilpailussa Mercedes ja Ferrari olivat omassa kastissaan kärjessä. Red Bull roikkui joten kuten mukana, mutta sen jälkeen erot tallien välillä olivat suuria. Wurz toivoisi tähän parannusta.
– Jos saisin itse päättää asioista, niin yrittäisin saada tiivistettyä pakkaa lähemmäksi toisiaan. Se loisi lisää kilpailua ja sitä kautta jännitystä radalla, Wurz toteaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Klassikkotapahtuma loppuunmyytiin ensimmäistä kertaa – syynä Max Verstappen
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Dramaattinen päätöspäivä Portugalissa: Hyundaille kauden avausvoitto
- Ensimmäinen täysosuma! Teemu Suninen ja Janni Hussi juhlivat Portugalissa
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Portugalin MM-rallissa käsittämätön vaaratilanne – Elfyn Evans raivostui täysin
- F1 tekee suuren sääntömuutoksen moottoreihin jo ensi kaudelle